Yazmak

Sayı 36- Ekim 2012

Yazmak üzerine çok şeyler söyleyebiliriz. Roman,  öykü, şiir tarihinden saatlerce sözedebiliriz. Ama bana öyle geliyor ki; kabul etmemiz gereken bir gerçek var: Yazmak her geçen gün iyiden iyiye zorlaşıyor.

Sanatın bütün diğer dallarında olduğu gibi edebiyat da, ne yazık ki hayatın ticari kıskaçlarının içerisinde değişimlere uğruyor. Edebiyatçı artık daha fazlasıyla günlük iaşe derdini ön plana alarak yazıyor. Açıkçası “Para” herşeye olduğu gibi, edebiyata da hükmediyor…

Ne kadar beklersek bekleyelim, artık bir Don Quişot  ya da Jan Valjen gibi kahramanlara rastlayamayacağız romanlarda. Yeni kahramanlar, parasal nedenlerden ötrü,  pazarın kurallarına göre yaratılıyorlar.Popüler, bir çırpıda tüketilen, felsefesi olmayan geçici zevklere hitap eden kahramanlarla tanışıyoruz…

Çevre kirliliği gibi, eser kirliliğiyle, daha kibar bir ifadeyle eser fazlalığıyla da karşı karşıyayız.Para kaygısıyla çoğunlukla bir defalık eserler ortaya çıkıyor. Okuyorsunuz, gülüp eğleniyor ya da bir güzel hüzünleniyor ve kitabı bir kenara, bir daha yüzüne bakmamak üzere bırakıyorsunuz… Çünkü yazar para kazanmak istiyor; bunun icin paraya endekslenmiş sözcükler üretiyor. Okuyucu para kaybetmek istemiyor; bunun için parasal değere endekslenmis sözcükleri satın alıyor. Görünüşte hersey yolunda gibi; yazan da okuyan da memnun. Ama sözcükleri meyva pazarına çıkartırsanız; gırtlağınız, para gücünüz, reklamlarınız ve çevreniz yeterli güç ve büyüklükte değilse, meyveniz şimdiden çürümeye başlamış demektir. Çünkü siz de o günlük meyva pazarında sözcüklerinizi satışa çıkardınız!

Yıllardır yazmama rağmen, öyle fazla bir eser biriktiremedim. Çoğu postallar altında çiğnendi, kapalı kapıları aşamadı…

Kalanlarla uzun süre baş başa dostluk ettim. Arada bir yazdım. Artık yanımdan ayrılmayacaklarını biliyorum.

Yazmaya devam edebilirim.

Okuyucular mı? Onlar, zaten yoktular. Yıllardır kendi kendimin okuyucusuyum ben. Kimsenin benim yazdıklarımı okuma zorunluluğu yok; benim de kimseler okusun diye yazma zorunluluğum yok.

Ben sözcüklerimi meyva pazarına çıkarmadım…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir