En Önemli Bilimsel Sonuçlarım

Sayı 23- Prof. Dr. Oktay Hüseyin (Haziran 2009)

Fiziğin, Astrofiziğin ve Uzay bilimlerinin çok farklı dallarında çalıştım ve bu bilim dallarına büyük katkılarda bulundum. 2 tane de Sovyet patentim var. Teknolojiye bağlı yeni, kolayca gerçekleşebilen fikirlerimde vardır.

Astrofizik ve Uzay bilimleri üzerine şimdiye kadar toplam 7 Nobel Ödülü alınmıştır. Onların 3 ü ile direkt ilgili olan önemli öngörülerde bulunduğum iyi bilinmektedir (Bak Bilim ve Ütopya Mayıs 2003 say.51, ayrıca, Sovyet Ülkesi’nde 70 yılda (1917–1987) bilim ve tekniğe en büyük katkıda bulunanlar içinde Türk Cumhuriyetleri kökenlilerinden yalnızca iki kişinin adı geçiyor. Bunlardan biri de benim. Ermeni kökenlilerden 27 kişinin.) Bu yıl, İngiltere de, yaklaşık 520 sayfalık bir kitap, Malcolm Longair “The New Cosmic Century. A History of Astrophysics and Cosmology”  Cambridge 2006, basılmıştır. Bu kitapta, 1900 – 2000 yıllarda, kitabın konusu olan alanlarda ve bunlarla bağlı konulardaki en önemli bilimsel sonuçlardan tartışılır ve bu sonuçların müelliflerinin adı, soyadı ve yaşadığı yıllar verilir. Türk cumhuriyetleri kökenliler içinde (Türkiye dâhil), bu kitap da yalnız benim adım geçiyor. Türkiye de çalıştığım yıllarda 3 doktora ve bir kaç yüksek lisans öğrencisi yetiştirdim. Yayın listemden görüldüğü gibi Türkiye’de 40’tan fazla makale yazdım.

Fiziğin temellerini iyi ve geniş bildiğimden 3 kitap üzerinde çalışıyorum. 1. Moleküler fizik, termodinamik ve istatistik fizik (istatistik fizik ağırlıklı); 2. Klasik alan teorisi (elektrodinamik ağırlıklı, özel ve genel görelilik teorileri dâhil); 3. Atom ve çekirdek fiziği. (30-40 sayfa kadar da temel parçacıklar fiziği de olacak,). Bunların dışında lise ve üniversite öğencilerini ve herkesi ilgilendiren soru ve cevaplar şeklinde bir kitap için hazırlık yaptım. Ben fiziği basit şekilde, ama çok doğru ve en derin temellerine dayanarak anlatmayı severim. Fizik olimpiyatlarına katıldım. Doğal olarak, Fizik kitaplarında olan çok sayıda yanlışlıkları ortaya çıkarıp doğrusunu iyi bir şekilde anlayabilme ve yazabilme imkânım vardır.

Soruyorum: Ben üç Nobel ödülü kazanan araştırmalar konusunda en önemli öngörmeleri yapmışım. Bir Nobel ödülü konusunda benim gibi önemli öngörüsü olan var mı?

Aşağıda Dünya bilimi için çok önemli ve Dünyada ilk olan farklı konulardaki işlerimden örnekler verilmiştir:

1.  Genel görelilik

O.H.Guseinov -“On the stability of individual geon”, Izvestia AN Azerb. SSR, 1964, No.1, 109.

V.Ts.Gurovich, O.H.Guseinov – ” On the rotation of superdense configurations”, J.Exp.Theor Phys., Letters, v.2, No.3, 1965,

O.H.Guseinov -“On the theory of superdense stars according to the theories of Newton and Einstein “, Problems of Gravitation, Proc. Conf. Tbilisi, 1965,

O.H.Guseinov and F.K.Kasumov -“Collapse of rotating stars “Sov.Astron.,v.15, No.4, p.570,1972

Bu işlerde ilk defa olarak kütlesi sıfır olan parçacıkların Karadelik çevresinde kesin yörüngeleri ve tutulma şartları ve nötron yıldızının hızla dönmesinin kütlesine ve yarıçapına etkisi (Çekim küvetinin yarıçapa dik olan bileşeni de göz önüne alınarak. Böyle hızlı dönmenin etkisi Newton teorisinde bile, diğerleri tarafından üç yıl sora yayımlanmış ve relativistik durumlar için çok yıllar sonra.)

2.  Nötrino astrofiziği

Ya.B.Zeldovich, O.H.Guseinov -” Neutronization of matter during collapse and the neutrino spectrum”, Doklady AN SSSR, v.162, No.4, 1965,

Ya.B.Zeldovich, O.H.Guseinov -“Neutronization of He-4”. J.Exs.Theor.Phys., Letters, 1965, 1,11

O.H.Guseinov ,” On experimental possibilities of detection of the collapsed stars “, Aston.J., v.43, p.772, 1966, , Sov.Astron.,v.10, p.613, 1968.

O.H.Guseinov – ” Neutrino radiation during stellar callapse “,Astron.J.,v.45, No.5, 1968, Soviet Astronomy, v.12, p.783, 1969.

Zeldovich ile soğuk gazın kollapsını inceliyerek nötrino ışımasının Galakside baş gösteren kollapsı kaydetmek imkânını gösterdik. Ben sıcak yıldızların kollapsını inceledim, antinötrinoların önemli olduğunu söyledim (bunu Amerika da on yıl sonra yaptılar ve 1987 yılda gözlem yapanlar antinötrinoları kayıt ettiler ve Nobel ödülü aldılar).

V. Trimble ve P. Leonard yazıyorlar “All papers on neutron –star structure before 1968 obviously count predictions, and a surprising fraction of them are worth re-reading. Just now, however, we are stuck by a pair that predicts the neutrino flax from a single corecollaps (supernova) event (Zeldovich and Guseinov 1965) and then addresses the detactability of the backgraund flax due to the sum of all past events (Guseinov 1966). A bit esoteric yor say? Well, one of us has just accepted for Another Journal a paper on precisely that issues. And the earliest cited discussion in 1984” PASP 1996. 108, 8-34.)

Sovyetler Birliğinde farklı çalışmalarımla ilgili benim adım çok sayıda bilim ve popüler kitaplarda, dergiler ve popüler dergilerde ve gazetelerde geçerdi. R. Syunyaev Türkiye’de de çok iyi tanındığından, Zeldoviç’i anlatan kitapta ki, 1993, onun makalesinden, s. 258 alıntı yapalım: “Kvant ve Granat uydularından alınan datalar ve bu konudaki sonuçlarımız onu (Zeldovich’i) çok sevindirirdi. Ama o bana hiçbir zaman demedi ki onun O.H. Guseinovla öngördüğü ve sonralar Supernovadan gözlenilen neytinölere bağlı işi çok daha önemlidir. Ben de bunu zaten çok güzel anlıyordum.”

3. Nötron yıldızları ve karadelikleri yakın çift yıldızlarda aramanın gerekliliği ve bunların güçlü X-ray kaynakları olması.

Ya.B.Zeldovich, O.H.Guseinov – “Collapse of stars in binaries “Astrophys.J., v.144, p.840, 1966; Astron.J., No.2, 1966,

O.H.Guseinov, H.I.Novruzova -“Collapsing stars in binaries” Astron.J., No.1,1971, Sov.Astron., v.15,No.1,p.173 1971.

G.V.Akhundova, O.H.Guseinov -“Radial velocities of stars HD 28052, 37507, 104321, 05767”, Astrofizika, 1973, 9 479

O.H.Guseinov -“Black hole -a component of massive emitting stars”, Astrofizika, No.2,1973

O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, Sh.Yu.Rakhamimov -“On the searches of influences of invisible   components in the spectra of stars HD 28052, 31109, 37507, 56986, 104321, 205767 “, Astron.J. No.4, 1974, Sov.Astron., v.18, No.4, p.464, 1975

O.H.Guseinov and Ya.A.Mamedov -” Resolution of binary-star components”, Sov. Astron., v.18, p.662, 1975

A.Layne, F.Graham-Smith, kitap, Puslar Astronomy. Her baskısının girişinde, sayfa 2. ”Condensed stars, either weite dwarfs or neutron stars, were predicted to be observable sources of X-rays. İn 1964 indipendent predictions were made by Zeldovich and Guseyinov and Hayakawa and Matsouka, introducing the concept of binary stars systems as X-ray sourses…” Japonlar WD soz ediyorlar, NS dan hiç. Önce makalemi rusça yazdık. Zeldovich ve Novikov yazıyorlar ki bu fikir Guseinovundur. Refrans: Uspehi Fiz.Nauk.1965, 86, No.3, 473. Makalenin İngilizce versiyonu bende ve Sinan Kaan Yerli’de de var.

İ.Novikov Holes in Space and Time kitap 2006, p.112, “I wish to emphasize that organizing a search for relyativistic objects in tne Universe was pioneered in 1965 by Yakov Zeldovich and Oktay Guseinov.”

M.Longair The New Cosmic Centry 2006 kitap p.199  “…in 1965, Yakov Zeldovich and Oktay Guseyinov (b.1938) had proposed that the observation of X-ray or  γ –rays from single-line spectroscopic binaries might be the sinnature of eithe a neutron star sor a black hole”

Sonralar ilk X-ray gözlemlerini yaparak NS ve BH bulanlar Nobel ödülü aldılar.

4. Gök cisminden hiç beklenmeyen konik ışımanın ve puls şekildeki sinyalin öngörülmesi.

Lisans son sınıftayken üç bilimsel makale yazdım. Yine öğrenci iken, sonralar Beyaz Holl adlanan konuda ilk makalemi yazmıştım. Ocak 1963 yılda Genel Görelilik teorisi konusunda Moskova Üniversitesindeki toplantıya bu işi anlatmak için konuşmacı olarak gittim. Bu konuda, daha sonra birkaç iş daha yayımladı ve sonralar Beyaz Holların sıcak evren modeline ters geldiği anlaşıldı ve ben bu işle ilişkili makalemi yayım listemden çıkardım. (aynen o zaman karadeliklerin üzerine düşen temel parçacıkların kütlelerine bağlı yayınladığım makale gibi.) İ.Novikov’la orada tanıştım ve o, yayın listede ilk duran çalışmamı beğendi, Zeldoviçe gösterdi makalem onunda çok hoşuna gitti. Bundan dolayı, öğretim üyesi oluncada Üniversitede bitirme ödevlerini de makale yazma amaçlı verirdim. Örnek Amnuel.

O.R.Amnuel, O.H.Guseinov -“X-ray at the accretion of interstellar matter”, Izvestia AN Azerb.SSR,   No.3, 1968,

V.Lipunov, Astrophysics of Neutron Stars (Springer-Verlag, 1992). P.6. “Animportent idiological and psychological barrier was surmounted by the Soviet scientist Amnuel and Guseinov (1968) who pointed out the need to take into account the magnetik field of neutron stars. İt follows from general consideration that neutron stars must have strong magnetic fields, and the accreting matter under real conditions is a good condacting plazma. The way in which matter falls onto a star may change dramatically in a magnetic field. Thus, even a spherical incidence in the vicinty of a neutron stars may lead to an anisotropy in the distribution of matter, and hense of radiation as well. As a result of the rotation of neutron stars, the radiation apears to an observer as periodically pulsating.”

Biz böyle inanılmaz bir şekilde ışımanın gerçekleşmesini öngördük. Makalenin sonuna yazdım: Bu ışımanın periodu 0.01s kader küçük mertebede olabildiğindan, böyle ışıma gözlenemez ve bu nedenle de makale yalnızca teori çalışanları ilgilendirebilir. 1967 yılın ilkbahar sonu makalemi Bakü’deki dergiye gönderdik. Altı aydan sonra radyo pulsar bulundu, önce bu olay gizli tutuldu (düşündüler ki sinyal diğer bir gezegende yaşayanlardan geliyor)  1968 ilk aylarında basıldı. Pulsarı bulan Nobel ödülü aldı. Birinci X-ray pulsar ise 1971 bulundu. O zamanlar Bakü’de olmam (Temmuz 1968 de çok sayıda yıldız ve Güneş teleskopunun bulunduğu ve 300 kişinin çalıştığı rasathaneye beni Başkan yardımcısı yaptılar) ve İngiliz dilini hiç bilmediğim için önemli bir zamanı kaybettim.

P.R.Amnuel, O.H.Guseinov -“The influence of parameters of interstellar medium on the accretion by neutron stars”, Astron. Nachr., v.294, p.139, 1972

Lipunov Astrophysics of Neutron Stars (Springer-Verlag,1992).  p.11-12.  “All publications conserning the accretion theory of neutron stars before the lanching of Uhuru were made be Soviet scientists (Novikov, Zeldovich 1966;  Shklovskiy 1967; Amnuel, Guseinov 1968; Zeldovich, Shakura 1969; Bisnovaty-Kogan, Fridman 1969; Amnuel, Guseinov 1969; Guseinov 1970; Shvartsman 1970,1971; Shakura 1972; Amnuel, Guseinov 1972).

5. 1971 önce X-ray kaynaklarının noktasal olup olmadığı bile bilinmiyordu, çünkü koordinatlarının belirsizliği 4-5 derece kadar olurdu. Bunların ne olduklarını belirlemek için ve hangi optik yıldızın bileşeni olduğunu çıkarmak için öngördüğümüz çift X-ray kaynakların X-ray ve optik bantlarda nasıl bir özellikleri olmasını bulmak gerekirdi. Bu işi 1967 dergiye gönderdim, ama sonuçların inanılmaz ve böyle bir işin çok erken olduğunu düşünerek, ancak 1970 yılında yayınladılar.

O.H.Guseinov – “X-ray source in binaries “, Sov. Aston. 1970, 47, 1143

Lipunov Astrophysics of Neutron Stars (Springer-Verlag,1992). p11 “The X-ray radiation emitted by an accreting neutron stars must be subjected to several periodic modulations (Guseinov 1970): 1.short pulsations due to the rotation of the neutron stars, and (2) variations with anorbital period associated with the eclipses of the X-ray sourse and with the variation of the accretion rate due to a change in the separation between the componentsof the binary system. Such sourses wereindeeddiscoverid soon after on the American satallite  Uhuru.”

P 13 “The fact that X-ray pulsars belong to binary systems was estabblished from X-ray eclipses and from the variation period due to orbital motion, i.d., from the effects mentioned by Guseinov (1970).

Bu işi Cyg X-1 bulunandan sonra van den Haewel de çok övmüştü Nature’de 1972 de.

6. Galakside noktasal X-ray kaynaklarının yalnız büyük (L>E35 erg/s) ışımalı oldukları ve optik bileşenlerin büyük kütleli olmaları kabul edildiğinden biz UHURU 3 katalogunu inceleyerek Galakside sayısı 10000 ve X-ray ışımaları E33-E34 kader az ola bilen, küçük kütleli çiftlerin olduğunu gösterdik. Bunlar patlayarak X-ray novaları vereceklerini yazdık ve ışık ergilerini öngördük. 1975 yılında NOVA Mon (0620-003) gözlendi ve yazdıklarımızı onayladılar. (Elis, M, et al, 1975 Nature, 257, 656. Kaluzienski,L.J.,1977,ApJ 212,203.)

P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, Variable stars19, p.19, 1973.

P. R. Amnuel, O. H. Guseinov, Sh. Yu. Rakhamimov – ” X-ray nova flares” Astrophys. Spa. Sci., v. 29, No.2, 1974

P.R.Amnuel, O.H.Guseinov -” X-ray nova flares”, IAU Symp. No.67 p.501, 1975.

P.R.Amnuel,O.H.Guseinov -” On the physical nature of X-ray novae”, Letters to Astron. J.,  No.6, 1976

7.  Radyo pulsarların (PSRs) sayı artıyordu, ama uzaklıkları, yaşları ve ışıma konilerindeki belirsizlikler onların doğuş frekansında büyük belirsizliğe neden oluyordu. Bunları gözleyenler bu frekansın bir PSR her 5-10 yılda olduğunu yazıyorlardı. Diğer yandan teoriciler yıldız çöküşü zamanı Supernova olayının çok az durumlarda gerçekleşe bileceğini gösteriyorlardı. Bu zaman (1980 yıllara kadar) biz bunun böyle olmadığını bir yıldızın spektrum çizgileri içeren yakın çift yıldızları ve PSRs ların Galakside ve diğer galaksilerde büyük kütleli yıldızlar ve II tip Supernova (SN) benzer olduklarını ve frekanslarının SN frekansına eşit olduğunu gösterdik.

O.H.Guseinov, H.I.Novruzova -“Black holes and multiple systems”, Astrofizika, No.1,1971,

O.H.Guseinov, F.K.Kasumov -“Supernova flares and the formation of relativistic objects.11.” Astron.J., No.1, 50, 1116, 1973, in Russian; Sov.Astron., v.17, No.6, p.737, 1974

O.H.Guseinov, H.I.Novruzova -“Why do relativistic stars avoid binarity?”, Astrofizika, No.2,1974,

O.H. Guseinov, F.K.Kasumov -“A neutron star as the main product of supernova explosion “, Proc.11 EAM, Triest, 1976.

O.H.Guseinov and F.K.Kasumov -“Spatial distribution and birthrate of pulsars”, Astrophys. Space Sci., v.59, p.285-300, 1978.

O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov -“Luminosity function of pulsars and their spatial density “, Astrofizika, v.4,p.351,1978,

O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, E.V.Kalinin -“Radial distribution of types I and II supernovae in spiral and elliptical galaxies “Astrophys. Spa. Sci.,v.68, p.385, 1980.

8.  SK ışıma mekanizmasının belirlenmesine, çok genç SK sinkrotron ışımasının yüksek frekans kısmında, ısısal ışımanın etkisinin baskın olmasını öngördük ve yaklaşık 10 yıldan sonra desteklendi.

V.A. Dogel, O.H. Guseinov, A.I. Asvarov, F.K. Kasumov -“The hard X -ray emission of young supernova remnants “Astron. Astrophys. v.229, p.196, 1990.

I.A. Asvarov, V.A. Dogel, O.H. Guseinov -” Cosmic Rays in the CasA supernova remnant”, Proc. 21th ICRC, Adelaida (Austr.),  p.121, 1990

9. SK uzaklıklarının tespitinde å – D bağıntısının imkânlarına limit koyma ve gözlem etkileri.

A.O.Allakhverdiev, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, I.M. Yusifov “å – D dependence in a cloudy interstellar medium and a regular z – effect”, Astrophys. Spa. Sci., v.97, p.287, 1983.

A.O. Allakhverdiev,O.H. Guseinov ,F.K. Kasumov -” Is there a  å – D dependence for supernova  remnants?”,Astrofizika, v.24, p.397, 1986. A.O. Allakhverdiev, O.H. Guseinov, F.K. Kasumov,I.M.Yusifov -“New selection effect at statistical investigations of supernova remnents”, Astrofizika, v.24, p.97, 1986

A.O.Allakhverdiev, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov” A new approach to the possibilities of Σ -D dependence and distances of the supernova remnants”,Astrophys. Sp. Sci.,v.121,p.21, 1986.  A.O. Allakhverdiev, A.I. Asvarov, O.H. Guseinov, F.K. Kasumov -“Mechanism of regular acceleration and the evolution of supernova remnants”,Astrophys.Spa. Sci.,v.123, p.237,1986.

Ankay, A., Guseinov, O. H., Tagieva, S. O. “Effects of the background radiation on radio pulsar and supernova remnant searches and the birth rates of these objects”, astro-ph/0305490. Astronomical and Astrophysical Transactions 2005, 23, 503.

10. Anomal X-ray pulsarların (AXP) ve Tekrarlanan yumuşak γ-kaynakların (SGR) X-ray Novalara benzer,  aktif ve pasif durumda olmaları ve pasif halin çok daha uzun olmasını öngördük ve yaklaşık yarım yıldan sonra gözlem ile desteklenmiştir.

Guseinov, O.H., Taşkın M.Ö.,Yazgan, E., A. & Tagieva, S.O., “ Removal of the diference between characteristic and real age in the magnetar model fort he analises of spectral properties of  AXPs, SGRs, and DRQNSs.” International Journal of Modern Physics  D. 2003, 12, 1333.

Guseinov, O.H., Ankay, A., Tagieva, S.O., (2005). “Birth rates of different types of neutron star  and  possible evolutions of these objects”, İnt. Jour. of Mod.  Phys. 14, 643.

11.  Yakın çift yıldızlarının evrimi hesaplama sırasında kütle kaybı gözardı edilen devirde, evrim zamanı tek yıldızların %70 ve yakın çiftlerde %90 kadar sistemden kütle kaybının olmasını gösterdik.

12.   Kırmızı dev yıldızlarının kütlelerinin ortalama olarak 1.3 Mo olduğunu gözlem datalarına dayanarak gösterdik (o zamanlar onların kütlesinin küresel kümelerde küçük olması gerektiğini biliyorlardı. Ama bir on yıl bizim araştırmamızdan sonraya kadar, Galaksinin diski ve düzleminde bulunanların kütlesini yanlış olarak 4-6Mo olarak kabul ediyorlardı.

13. Kırmızı devlerin planetar bulutsulara yaklaşık her zaman (yakın çiftler dışında) geçtiklerini de gözlem verilerine dayanarak ilk biz gösterdik.

O.H.Guseinov -“On the formation rate of relativistic stars and possibilities of their detection”, Variable stars, 1972, 18, 443

O.H.Guseinov-“Evolutionary sequence: red giant-planetary nebula-white dwarf “, Astofizika, No.3, 1973

O.H.Guseinov -” Mass loss by the stars and the products of their evolution”, Shemakha Astrophys. Obs. Circular, 1972, No.11

O.H.Guseinov, H.I.Novruzova -“Why do relativistic stars avoid binarity?”, Astrofizika, No.2,1974,

P.R.Amnuel, O.H.Guseinov -” Mass loss and the parameters of close binaries”, Astron. Astrophys., v.54, No.1, 1977.

Yayım listemden çok farklı konularda çalıştığım görülmektedir. Bunlardan ve X-ray katalogları, beyaz cüceler katalogu, SK ve PSR katalogları yaptığımdan, çok farklı konularda gözlemsel verilerin (radyo, optik ve X-ray) nasıl alındıklarından da haberim vardır. Bunlar benim farklı teleskopların ne olduklarından haberim olduğunu da gösterir. Ayrıca, iki patentim olması da tekniği bildiğimin göstergesidir.

Son iki yılda çok sayıda popüler makaleler yazmışım, lise fiziği ile uğraşmışım. Bu benim hobim.

ÖZGEÇMİŞ (CURRICULUM VITAE)

PERSONAL INFORMATION

Name Surname: Oktay Hüseyin (Guseinov)

Birth place and date:  Baku (Azerbaijan) – 02.09.l938

Marital status : Married with 2 children

Citizenship : Turkish Republic (since l995)

E-mail addresses: oktay_guseyinov@yahoo.com.tr

EDUCATION

Graduate : l963, Baku University, Department of Physics, Azerbaijan

Doctorate : l966 , Moscow State University, Department of Physics, Moscow

Associate Professor : l968, Moscow

Doctor of Sciences : l978, Cosmic Research Institute, Moscow

Full Professor : l988, Moscow

JOB EXPERIENCE

1.1966-1967:Shamahi Astrophysical Observatory (Azerbaijan), Expert Researcher

2. l967 – l968: Azerbaijan Astrophysical Observatory, Associate Professor

3. l968 – l982: Shamahi Astrophysical Observatory Vice President and Theoretical Astrophysics Department President

4. l976 – l977: Baku Cosmic Research Centre Cosmic Physics Department President (part time) .Producing scientific ideas and instruments for orientation and targeting of X-ray satellite detectors to appropriate positions on Earth

5. 1982 -1992: Baku Physics Institute Astrophysics Department President

6. 1992 -1995: Middle East Technical University Department of Physics, Ankara,  Full Professor

7. 1995 -1997: Marmara Research Centre (Gebze), Chief Expert Researcher

8. 1997 -2005: Akdeniz University Department of Physics, Antalya, Full Professor

9. 2003-2004: TÜBİTAK Feza Gürsey Fundamental Sciences Research Centre, İstanbul 10. 2005 septenber – pensioner

LANGUAGES

Turkish : Mother tongue

Russian : Excellent

English : Average

MEMBERSHIPS

International Astronomical Union, 1973

MEDALS and PATENTS

1. Two medals by Soviet Authorities for scientific contributions

2. One Soviet patent for discovering a system to scatter long headlights of automobiles for weakening their effects on human eyes

3. Russian Republic Patent for discovering a special eyeglasses to weaken the effects of long headlights of automobiles on human eyes

COURSES GIVEN

At various universities in Baku between 1966-1992 and in Turkey since 1992: Astrophysics, General Physics, Thermodynamics, Statistical Physics, Atomic and Nuclear Physics, Particle Physics, Special and General Theory of Relativity, Electromagnetik Theory, High Energy Physics and Astrophysics, Special Studies in Physics (for M.S. and Ph. D. students).

YAYIN LİSTESİ (PUBLICATION LIST)

1. O.H.Guseinov, “On the stability of individual geon”, Izvestia AN Azerb. SSR, 1964, No.1,109

2. Ya.B.Zeldovich, O.H. Guseinov -“Neutronization of matter during collapse and the neutrino  spectrum”, Doklady AN SSSR, v.162, No.4, 1965,

3. Ya.B.Zeldovich, O.H.Guseinov -“Neutronization of He-4”. J. Exs. Theor. Phys., Letters, 1965, 1,11

4. O.H. Guseinov -” On the theory of superdense stars according to the theories of Newton and Einstein”, Problems of Gravitation, Proc. Conf. Tbilisi, 1965,

5. V.Ts.Gurovich, O.H.Guseinov, “On the rotation of superdense configurations”, J.Exp.Theor Phys., Letters, v.2, No.3, 1965,

6. Ya.B.Zeldovich, O.H.Guseinov “Collapse of stars in binaries” Astrophys.J.,v.144, p.840,1966; Astron.J., No.2, 1966,

7. O.H.Guseinov, “On experimental possibilities of detection of the collapsed stars”, Aston.J.,v.43, p.772, 1966, Sov. Astron., v.10, p.613, 1968.

8. O.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “X-ray at the accretion of interstellar matter”, Izvestia AN Azerb. SSR, No.3, 1968,

9. O.H.Guseinov, “Neutrino radiation during stellar callapse”, Astron.J.,v.45, No.5, 1968, Soviet Astronomy, v.12, p.783, 1969.

10. O.H.Guseinov,  “X-ray source in binaries”, Sov. Aston. 1970, 47, 1143

11. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, “Collapsing stars in binaries” Astron.J.,No.1,1971, Sov.Astron., v.15,No.1,p.173 1971.

12. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “The identification of cosmic X-ray sources”, Astron.J., No.2, 1971, Sov.Astron., v.15, No.2, p.218, 1971.

13. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, “Black holes and multiple systems”, Astrofizika, No.1,1971,

14. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, “Pulsars in supernova remnants”, Astofizika,v.8,  p.561, 1972

15. O.H.Guseinov, “On the formation rate of relativistic stars and possibilities of their detection”, Variable stars, 1972, 18, 443

16. O.H.Guseinov and F.K.Kasumov, “Collapse of rotating stars” Sov.Astron.,v.15, No.4, p.570,1972

17. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “The influence of parameters of interstellar medium on the accretion by neutron stars”, Astron. Nachr., v.294, p.139, 1972

18. O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, V.N.Lazarev and A.V. Osipchuk “Supernova flares and the formation of relativistic objects.1” Astron.J.,No1, 1973, Sov.Astron., v.17, No.1, p.24,1973

19. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, “Ejection of supernova envelopes by magnetic pumping”, Sov. Astron., v.16, No.6, p.932, 1973

20. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, Variable stars19, p.19, 1973.

21. O.H.Guseinov, “Evolutionary sequence: red giant-planetary nebula-white dwarf “, Astofizika,  No.3, 1973

22. O.H.Guseinov, “Black hole -a component of massive emitting stars”, Astrofizika, No.2,1973

23. O.H.Guseinov, “Mass loss by the stars and the products of their evolution”, Shemakha Astrophys. Obs. Circular, 1972, No.11

24. O.H.Guseinov, F.K.Kasumov -“Supernova flares and the formation of relativistic objects.11” Astron.J., No.1, 50, 1116, 1973, in Russian; Sov.Astron., v.17, No.6, p.737, 1974

25. G.V.Akhundova, O.H.Guseinov -“Radial velocities of stars HD 28052, 37507, 104321, 05767”, Astrofizika, 1973, 9 479

26. G.V.Akhundova, O.H.Guseinov, Sh.Yu.Rakhamimov, “The determination of types of galactic supernova remnants”, Astrofizika, No.1 1974,

27. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “On the problem of the physical nature of galactic X- ray sources”, Astrofizika, No.3, 1974,

28. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “Neutron stars in supernova remnants”, Astron. Astrophys.,v.31, No.1, 1974.

29. O.H.Guseinov and V.Vanysek, “Cosmic gamma ray emission and comet collisions with compact stars” Astrophys. Space Sci., v28, L11, 1974

30. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, “Why do relativistic stars avoid binarity?”, Astrofizika, No.2,1974,

31. P. R. Amnuel, O. H. Guseinov, Sh. Yu. Rakhamimov, “X-ray nova flares”, Astrophys. Spa. Sci., v. 29, No.2, 1974

32. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, Sh.Yu.Rakhamimov, “On the searches of influences of invisible components in the spectra of stars HD 28052, 31109, 37507, 56986, 104321, 205767”, Astron.J. No.4, 1974, Sov.Astron., v.18, No.4, p.464, 1975

33. O.H.Guseinov and Ya.A.Mamedov, “Resolution of binary-star components”, Sov. Astron., v.18, p.662, 1975

34. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “Neutron stars in supernova remnants”, Sov. Astron. J., No.6, 1974, Sov. Astron.,v.18, No.8, p.712, 1975

35. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, Sh.Yu.Rahkamimov, “Asymmetry of super nova flares and X-ray binaries”, Letters to Astron.J., No.5, 1975

36. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “X-ray nova flares”, IAU Symp. No.67 p.501, 1975.

37. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “X-ray binaries and asymmetry of supernova explosions”, Astron. Astrophys., v.46, No.1, 1976.

38. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, “A neutron star as the main product of supernova explosion”, Proc.11 EAM, Triest, 1976.

39. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “On the physical nature of X-ray novae”, Letters to Astron. J., No.6, 1976

40. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “Mass loss and the parameters of close binaries”, Astron. Astrophys., v.54, No.1, 1977.

41. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “On the lifetime of bright X-ray sources”, Astrophys. Spa. Sci., v.46, p.19, 1977.

42. O.H. Guseinov and F.K.Kasumov -“Spatial distribution and birthrate of pulsars “, Astrophys. Space Sci., v.59, p.285-300, 1978.

43. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov, “Luminosity function of pulsars and their spatial density”, Astrofizika v.4, p.351,1978,

44. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov “Catalogue of X-ray sources”, Astrophys.J., v.41, p.321, 1979

45. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, ” Transient X-ray sources”, Astrophys. Spa. Sci.,v.60, p.59,1979.

46. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “X-ray sources in our Galaxy”, Astrophys. Spa. Sci., v.68, p.315,1980.

47. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, E.V.Kalinin “Radial distribution of types I and II supernovae in spiral and elliptical galaxies”Astrophys. Spa. Sci.,v.68, p.385, 1980.

48. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov, “The distribution of electron density in the Galaxy”, Astron.J., v.58, p.996, 1981, Sov. Astron., v.25,  No.5, p.567, 1981.

49. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov, “The parameters of pulsars of the second Molonglo survey and their luminosity functions” Astron.J.,v.58, p.1195, 1981, Sov. Astron., v.25, p.680,1981.

50. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov “Galactic distribution and the genetics of pulsar formation”, IAU Symp. “Pulsars”, FRG, p.437, 1981.

51. O.H. Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov, “Galactic distribution, birthrate and evolution of pulsars”,Astron.J., v.59, p.51, 1982; Sov.Astron., v.26, No.1, p.31, 1982.

52. O. H. Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov “Star formation function and the genetics of pulsar origin”, Astron. J., v.59, p.312, 1982; Sov.Astron., v.26,  p.189, 1982.

53.  A.G. Agaev, O.H. Guseinov, H.I. Novruzova, “The catalogue of white dwarfs”, Astrophys. Spa. Sci.,  v.81, p.5, 1982.

54.  P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “The second catalogue of X– ray sources”, Astrophys. Spa. Sci. Suppl., v.82, p.3,1982.

55. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, “On the evolution of low mass binary systems”, Astron. Astrophys., v.86, p.91, 1982.

56. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, Yu.S. Rustamov, “Atmospheric parameters and mass distribution of DA-white dwarfs”, Astrophys. Spa. Sci., v.96, p.1, 1983.

57. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov, “General track of pulsar evolution”, Astrophys. Spa. Sci., v.94, p.249, 1983.

58. O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, Yu.S.Rustamov”, He-rich white dwarfs birthrate and kinematics of  different groups of white dwarfs”, Astrophys. Spa. Sci., v.97, p.305, 1983.

59. A.O.Allakverdiev, P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, “The evolution of supernova remnants I.Analysis of observational data”, Astrophys. Spa. Sci., v.97, p.261, 1983.

60. A.O.Allakhverdiev, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov, I.M.Yusifov, “å-D dependence in a cloudy interstellar medium and a regular Z-effect”,  Astrophys. Spa. Sci., v.97, p.287, 1983.

61. O. H. Guseinov, I. M. Yusifov – “Spatial distribution of pulsars “, Astron. J.,v.61, p.708,1984

62. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, H.I. Novruzova, Yu.S. Rustamov,  “Planetary nebulae: distances, masses and distribution in the Galaxy”, Astrophys. Spa. Sci., v.107, p.19 ,1984.

63. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov -” On emission orientation of pulsars” Astron. J., v.62, p.240, 1985

64. A.O.Allakhverdiev, O.H.Guseinov, K.F.Kasumov -“Pulsars: space kinematic characteristics and their connection with supernova remnants”, Astrophys. Spa. Sci., v.115, p.1, 1985.

65. P.R.Amnuel, O.H.Guseinov, H.I.Novruzova, Yu.S. Rustamov “The parameters of planetary nebulae and their central stars derived from observations”, Astrophys. Spa. Sci., v.113, p.59,1985.

66. A.O. Allakhverdiev, O.H. Guseinov, F.K. Kasumov “Is there a  å-D dependence for supernova remnants?”, Astrofizika, v.24, p.397, 1986.

67. A.O. Allakhverdiev, O.H. Guseinov, F.K. Kasumov, I.M.Yusifov “New selection effect at statistical investigations of supernova remnents”, Astrofizika, v.24, p.97, 1986

68. A.O.Allakhverdiev, O.H.Guseinov, F.K.Kasumov “A new approach to the possibilities of Σ –D dependence and distances of the supernova remnants”, Astrophys. Sp. Sci., v.121, p.21, 1986.

69. A.O. Allakhverdiev, A.I. Asvarov, O.H. Guseinov, F.K. Kasumov “Mechanism of regular acceleration and the evolution of supernova remnants”, Astrophys. Spa. Sci.,v.123, p.237,1986.

70. O.H. Guseinov, I.M.Yusifov “Evolution of pulsars”, Astron. J., v.63, p.265, 1986

71. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov, “New determination of pulsar luminosity function”, Sov. Astron.J., v.63, p.78, 1986

72. P.R. Amnuel, O.H. Guseinov, Yu.S. Rustamov “Velocities and birthplaces of pulsars”, Astrophys. Spa. Sci., v.121, p.1, 1986.

73. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov “Characteristic times of pulsars and their ages”, Astrofizika, v.25,  p.525, 1986

74. P.R. Amnuel, O.H. Guseinov, H.I. Novruzova, Yu.S. Rustamov-“White Dwarfs: connection with progenitor masses”, Astrofizika, v.27, p.53, 1987,

75. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov “Problem of the estimate of distances to pulsars”, Austral. J. Phys., v.40, p.831, 1987.

76. A.O. Allakhverdiev, O.H. Guseinov, I.M. Yusifov, “Spatial distribution of pulsars and supernova remnants”, Austral. J. Phys., v.40, p.837, 1987.

77. P.R. Amnuel, O.H. Guseinov, Yu.S. Rustamov “On the types of stable galactic X-ray sources”, Astron.J., v.65, p.86, 1988

78. P.R. Amnuel, A.I. Asvarov, O.H. Guseinov, Yu.S. Rustamov -“Evolutionary sequence of non-massive X – ray binaries”, Astron.J., v.65, p.995, 1988

79.  P.R. Amnuel, O.H. Guseinov, Yu.S. Rustamov -” Planetary nebulae in the Galaxy “, Astrophys. Spa.    Sci., v.154, p.21, 1989.

80. V.A. Dogel, O.H. Guseinov ,F.K. Kasumov, A.I. Asvarov -” On the hard X- ray emission of young supernova remnants “, Astron.J., v.66, p.1030, 1989

81. V.A. Dogel, O.H. Guseinov, A.I. Asvarov, F.K. Kasumov -” The hard X -ray emission of young supernova remnants “Astron. Astrophys. v.229, p.196, 1990.

82. I.A. Asvarov, V.A. Dogel, O.H. Guseinov -” Cosmic Rays in the CasA supernova remnant”, Proc.  21th ICRC, Adelaida (Austr.),  p.121, 1990

83. O.H.Guseinov, I.M.Yusifov “On the shape of pulsar emission pattern”, Astron.J., v.61, p.529,1991

84. I.A. Asvarov, O.H. Guseinov – ” The distribution of the shock accelerated electrons inside a supernova remnant “, Letters to Astron.J., v.17, p.702, 1991, in Russian.

85. O.H Guseyinov and N. Kızıloğlu “Solar neutrino problem and neutrino astrophysics”, Doga Turkish Journal of Physics, 1993.

86. A.O. Allakhverdiev, F. Gok,  O.H. Guseinov, E. Tuncer and H.B. Ogelman, “Young Pulsars and Supernova Remnants”, NATO ASI The Lives of Neutron Stars . l995, 43.

87. Yusifov I.M., Alpar M.A., Gok F., Guseinov O.H.,”Evolution of pulsars on the P-Pdot Diagram” NATO ASI The Lives of Netron Stars 1995,201

88. Gök F, Alpar M.A., Guseinov O.M., Kızıloğlu Ü., “The Distributrion of pulsars in the Galaxy” NATO ASI The Lives of Neutron stars 1995,271.

89. Demircan O., Ergün İ,. Gök F., Guseinov O .H.,”Space Velocities of Pulsars” NATO ASI The Lives of Neutron Stars 1995, 275

90. Allakhverdiyev A.O., Alpar M.A., Gök F., Guseinov O.H., “On the pulsar velocities and  pulsar –supernova remnant associations”, Turkish J. of Physics, v23, N3, 1996

91. Allakhverdiyev A.O., Guseinov O.H., Tagiyeva S.O., “Are the pulsars actually born rarely or have low   luminosities?”, Pisma Astronzh. Zh. 1997, 23, 725

92. Allakhverdiyev A.O., Alpar M.A., Guseinov O.H., Tuncer E., “Planetary nebulae in open clusters and the mass boundary between the progenitors of white dwarfs and neutron stars”, Astronomical and Astrophysical Transactions, 1998, 16, 41.

93. Aydın C., Özdemir S.,Guseinov O.H.,Özel M.E., Tagieva S.“The Initial-final relation for WDs and their progenitors. The number-mass distribution of WDs”.Turkish J.of Physics. v.20, N10.1996

94. Allakhverdiyev A.O., Guseinov O.H., Tagiyeva S.O., Yusifov I.M. “Pulsars velocities: a new approach” Astronomical Reports 1997,  41, 257.

95. Gök F. Alpar M.A., Guseinov O.H., Yusifov I.M. “Space distribution of pulsars “. Turkish J. of Physics, v.20, N.3, 1996.

96. Aydın C., Albayrak B., Güzel I., Guseinov O.H., “Clusters of open clusters“ Turkish J. of Physics, v.21, N 7, 875  l997.

97. Aydın C., Albayrak B., Ankay A., Guseinov O.H., “Relations Between Av and  N(HI) for 14 Chosen Directions” Turkish J. of Physics, v.21, N 7, 1997

98. Ankay A., Guseinov O.H., “Using the Values of NHI and Aν to Improve the Distances to Some X-Ray Binaries and Supernova Remnants“ Astronomical and Astrophysical Transactions, 1998, 17, 301.

99. Ankay A., Allakhverdiyev A.O., Guseinov O.H., Tagiyeva S.O., “The lower boundary mass for progenitors of neutron stars”.

100. Tuncer E., Guseinov O.H.,Kızıloğlu U., Allakhverdiyev A.O.,“On X-ray Binary-Open Cluster and X-ray Binary -Supernova Remnant Associations”, 1996, Max-Planck Institute Report, 263, 663.

101. Allakhverdiyev A.O., Tagiyeva S.O., Guseinov O.H. “The evolution of single pulsars” accepted for publication by Astronomical & Astrophysical Transactions. 2004, 23, 145

102. Demircan O., Özdemir, S., Allakhverdiev A.O., Guseinov O.H., Observatory 1995, 115, 202

103. Guseinov O.H., Ankay A., Tagieva S.O., ‘‘Statistical investigations of high and low mass X-ray binaries’’Variable Stars as Essential Astrophysical Tools, NATO Science Series.2000,V.544, 767.

104. Tagieva S.O., Ankay A., Guseinov O.H., Sezer A. ‘‘Masses of neutron stars and  blackholes born in close binary systems, 2000, “Astronomical and Astrophysical Transactions 19, 123.

105. Guseinov, O.H., Saygaç, A.T., Allahkverdiyev, A.O., et al. “A Preliminary Version of a Catalog of High and Low-Mass X-ray Binaries”, 2000, Astronomy Letters, vol. 26, 725. Web site address: http://astroa.physics.metu.edu.tr/XRBC. A catalogue of low and high mass X-ray binaries.

106. Guseinov, O.H., Yazgan, E., Ankay, A. & Tagieva, S.O., “On Period and Burst Histories of AXPs and SGRs and the Possible Evolution of these Objects on the P-Pdot Diagram” İnternational Journal of Modern Physics D. 2003, 12, 1.

107   Guseinov, O.H., Taşkın M.Ö.,Yazgan, E., A. & Tagieva, S.O.,  “ Removal of the diference between characteristic and real age in the magnetar model fort he analises of spectral properties of AXPs, SGRs, and DRQNSs.” İnternational Journal of Modern Physics D. 2003, 12, 1333.

108. Guseinov, O.H., Yazgan, E., Ozkan, S., Sezer, A., Tagieva, S.O., 2003, Astronomical and Astrophysical Transactions 22, 301, “Statistical Investigations of 1315 Radio Pulsars”.

109. Guseinov, O.H., Yazgan, E., Ozkan, S., Tagieva, S.O., “Pulsar Luminosity Function”. 2003, Rev. Mex. A.A., 39, 267,

110. Guseinov, O.H., Yazgan, E., Tagieva, S.O. “A Trustworthy and Simple Method to Determine Pulsar Distances and the Electron Distribution in the Galaxy”, Trend in Puslar Research. Editor J.A. Lowry, pp 1-24, 2006, Nova Science Publishers, New – York (ISBN: 1-59454-351-8).

111. Guseinov, O.H., Ankay, A., Sezer, A., Tagieva, S. O. (2003). “Relation Between Surface Brightness and Diameter for Galactic Supernova Remnants” Astronomical & Astrophysical Transactions, 22, 273.

112. Guseinov, O. H., Ankay, A., Tagieva, S. O. (2003). Astrophysics and Space Science, 289, 23, “Environments of Supernova Remnants Which Contain Different Types of Neutron Star”.

113. Guseinov, O. H., Ankay, A., Tagieva, S. O. (2003). Serbian Astronomical Journal, 167, 93, “Observational Data on Galactic Supernova Remnants I: the SNRs within l = 00 –900 “.

114. Guseinov, O. H., Ankay, A., Tagieva, S. O. (2004). Serbian Astronomical Journal, 168, 55, “Observational Data of Galactic Supernova Remnants II: the SNRs within l = 900 – 2700 “.

115. Guseinov, O. H., Ankay, A., Tagieva, S. O. (2004). Serbian Astronomical Journal 169,65 Observational Data of Galactic Supernova Remnants III: the SNRs within l = 2700 – 3600 116.Guseinov, O. H.,Yerli, S. K., Ankay, A. In preparation. “A Complete Catalog of X-ray Binaries (2. version)”.

117. Guseinov, O. H., Yerli, S. K., Ankay, A., in preparation. “A Complete Catalog of Galactic Supernova Remnants”.

118. Tagieva, S. O., Guseinov, O. H., Ankay, A. ” The Lower Limit for Masses of Progenitors of Supernova Remnants and Radio Pulsars”,  astro-ph/0306117.

119. Ankay, A., Guseinov, O. H., Tagieva, S. O. “Effects of the background radiation on radio pulsar and supernova remnant searches and the birth rates of these objects”, Astronomical and Astrophysical Transactions 2005, 23, 503.

120. Guseinov, O.H., Ankay, A., Tagieva, S.O., Taskin, M.O., (2004). “Dependence of the X-ray luminosity and pulsar wind nebula on different parameters of pulsars and the evolutionary effects”. Int. Jour. of Mod. Phys. D.,13, 197,

121. Guseinov, O.H., Ankay, A., Tagieva, S.O., (2004). “The strong magnetic field decay and evolution of radio pulsars on the P-Pdot diagram”. Int. Jour. of Mod. Phys. D., 2004, 13, 1805.

122. Guseinov, O.H., Ankay, A., Tagieva, S.O., (2005). “Birth rates of different types of neutron star and possible evolutions of these objects”, İnt. Jour. of Mod.  Phys.14, 643.

123. Guseinov, O.H., Ankay, A., Tagieva, S.O., (2004). “Influences of neutron star parameters on evolutions of different types of pulsar; evolutions of anomalous X-ray pulsars, soft gamma repeaters and dim isolated thermal neutron stars on the P-\.{P} diagram”, to be published in Astrophysics & Space Science, astro- ph/0309241.

124. A.O.Allakhverdiev, S. O. Tagiyeva, O. H. Guseinov, (2004) “The evolution of single pulsars on a P-Pdot diagram” Astronomical and Astrophysical Transactions 23, 145.

125. Guseinov, O. H., Yerli, S. K., Ozkan, S., Sezer, A., Tagieva, S. O. (2004) “Distances and other parameters for 1328 radio pulsars” Astronomical and Astrophysical Transactions 23, 357.

126. Guseinov, O.H., Allakhverdiev, A.O., Tagieva, S.O., Taskin, O.“Origin of  pulsars with 0.1 s < P < 0.3 s  and 5E5 yrs < tau < E7 yrs after the second supernova explosion in high mass X-ray binaries” (2004) Astronomical and Astrophysical Transactions 23, 385.

127. Yazgan, E.,Guseinov, O.H., Ankay,A., Taskin, M.O.,Tagiyeva, S.O.,“Analysis of fall – back disk and magnetar models of anomalous X-ray puslar and soft gamma repeaters.; Progres in neutron stars research. Editor; Wass, Andrew, Nova Publishers, New York, 2005

128. Guseinov, O.H., Ankay, A., O.,Tagiyeva, S.O,” Serchıng for runaway OB stars ın supernova remnants” Astrophysics, 48,  393 (2005)

129. Tagieva, S,O., Ankay, A, Guseinov, O. H. (2007). “Neutron Stars. Neutron Stars, Supernova Remnants and Supernovae, edi. by O.H. Guseinov, E. Yazgan and A. Ankay, Nova Science Publishers – New York. (ISBN: 1-60021- 548-3).

130. Ankay, A., Tagieva, S. O., Guseinov, O. H. (2007). “Connections between supernova remnants, neutron stars and supernovae” Neutron Stars, Supernova Remnants and Supernovae, edi. by O.H. Guseinov, E. Yazgan and A. Ankay, Nova Science Publishers – New York. (ISBN:1-60021-548- 3).

131. E.Yazgan E., Guseinov O.H., Ankay.A. Taskin, M.O.; Tagieva, S.O. (2006).“Analysis of Fall-back disk and magnetar models of anomalous X-ray pulsars and soft gamma repeaters” Progress in Neutron Star Research, edi. by Andrew P. Wass,  Nova Science Publishers New – York  (ISBN: 1-59454-351-8).

132. O. H. Guseinov, E. Yazgan, A. Ankay (editors), Neutron Stars, Supernovae and Supernova Remnants, Nova Science Publishers – New York, 2007 (ISBN: 1 – 60021 – 548 – 3).

Ve…

1 thought on “En Önemli Bilimsel Sonuçlarım

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir