Bülent Arınç’a Mektup

Sayı 37- Ocak 2013

BÜLENT ARINÇ’IN AHISKA TÜRKLERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ HAKKINDA

Mikail Soytürk

6 Ocak 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa’da sürgündeki Ahıska Türkleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda Ahıska Türklerinin sorunlarına değinen Arınç’ın gündeminde Vatandaşlık talepleri vardı. Arınç, “Maşallah başkan 4 bin 500 kişinin hep beraber istisnai yolla vatandaşlığa geçmesini istiyor. Bu dünyada mümkün değil. Böyle bir şey yok. Sen bana en fazla 5 kişi ver. 5 kişiyi anında vatandaş yapayım ama 4 bin 500’ü yapamam. Bunun bir prosedürü var. 4 bin 500 kişiyi bir kanun maddesi olmadan doğrudan vatandaşlığa geçirmek çok zor” dedi.

Konuşmasının sonunda ise bir Ahıska Türkü, Arınç’a tepki gösterince kısa bir süre gerginlik yaşandı. Konuşmacı şunları dedi: “Bu hikâyeleri biz çok duyduk. 20 yıldır dinliyoruz. Hiçbir faydası yok. Vakti gelince haktan, hukuktan, bahsediyorsunuz. Çok güzel de Ahıskalıların hakkını ne zaman vereceksiniz? 70 yıldır bu millet sürgündedir.” Arınç ise “Herkese sorsam seni yalanlar. Benim bildiğim Ahıskalılar senin söylediğin bu lafları söylemez” Bunun üzerine Ahıskalı dinleyici, “Vatandaşlık veremiyorsanız, gönderin gitsin bu milleti” dedi.

Aşağıdaki mektup bu olay üzerine Azerbaycan’da yaşayan bir Ahıska Türkü, Mikail Soytürk tarafından Sayın Arınç’a yazılmıştır.

Merhaba T.C. Başbakan yardımcısı, Bülent Arınç Beyefendi. Ben Fezbooktan dostunuz ve sizin hayranınız şair Mikail Soytürk. Azerbaycan’dan yazıyor ve Azerbaycan’da yaşayan, Ahıska Türklerinin selamlarını gönderiyorum. Ben sizin Bursa şeherinde Ahıska Türkleriyle görüşmenizi izleyerek hayal kırıklığına oğradım.


Biz Ahıska Türkleri ne kadar sahipsiz imişiz ey vah dedim!!!… Aziz başkanım, sevgi ve saygı değer efendim sizin 1992 senesi “3835 sayılı iskan kanununu” bilmemeniz bana pek inandırıcı gelmiyor. Ve bundan böyle çıkıyor ki, kardeşim biz sizi istemiyoruz! Ben şimdi anladım ki, Gürci hökümeti neden bizinen adeta alay ediyormuş. Daha doğrusu bu Gürcilerin ekmeğine yağ sürtmek oldu. Size bir şey diyem mi? Yahudiler, Almanlar geçmiş SSCB’den kendi etnik kökenli VATANDAŞLARINI nasıl denleyip götürdiler. Almanlar her bir ferdin dil öğrenmesi için 1000(bin) Avrodan para ödediler. Ele de Yahudiler. Be siz ne yapıyorsunuz? Gelene bile çalışma hakkı tanımiyorsunuz. Adam size sığınmıs….. İŞTE BİZ BUYUZ. Siz  başta olmakla bütün biz Türkler inançlı insanlarız. Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) ne diyor? Diyor ki: 1) Sadaka saraydan çıkmaz!  2) Sılai rahimi önce en yakınlaran, sonra yakın çevren, sora komşularan göstermelisin diyor. 3) Aksi ise desinler, görsünler içindir. Bundan da ALLAH hoşlanmaz. Umut ederim ki, siz saygı değer TBMM’nin başkanlığı, uzun müddet Millet Vekilliği ve Avukatlık yapmış tecrübeli bir siyaset erbabının bize diyecek sözünüz olur. ALLAH önce Türkiyamızı, büyük Türk milletimizi o cümleden sahibsiz dediğim için ALLAH’dan af dileyerek, sahibi ve sahibimiz ALLAH olan Ahıska Türklerini ve bütün İSLAM dünyasını ALLAHA emanet ediyor, size de aile hayatınızda rafah diliyorum. Bir ehli dil olarak sözümi aşağıdaki mısralarımla yekünliyecam.

14 Ocak 2013


 GURBET ELLERDE ÖDEDİM, ÇOK BEDELLER EFENDİM

            (Sayın Başbakanıma mektub)


Şehit kanıyla yoğrulmuş ol, topraklar üstünde.

Yaşamanın bir bedeli varsa söyle efendim.

Hazırım ben ödemeye ol, bedeli aslında.

Gurbet ellerde ödedim, çok bedeller efendim.


Yaranamadık kimseye illa Türksün dediler.

Pasaportta menşeime 7 damga vurdular.

O damgayı görende de, bir kenara sürdüler.

Gurbet ellerde ödedim, çok bedeller efendim.


Ay yıldızlı, al bayrağa kavuşmanın hüznüyle.

Hazırım ben ödemeye ol bedeli misliyle.

Yeter ki, bana bir şans ver utandırmam izniyle.

Gurbet ellerde ödedim, çok bedeller efendim.


Kul Mikail şükrü, tövbe kula farzdır Allahtan.

İzni, inayeti olsa kurtulursun fıraktan*.  

Ham idim, piştim efendim, usta oldum çıraktan.

Gurbet ellerde ödedim, çok bedeller efendim.

–––-
* firak- perişan olmak, derbederlik.

 

1 thought on “Bülent Arınç’a Mektup

  1. Geri bildirim: Atabek Yurdu Yazıları -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir