Prof. Dr. Alpaslan Işıklı Hoca’nın Anısına

Sayı 51- Temmuz 2016

 

Alpaslan Hoca’yı uzaktan, tanır, O’na hayranlık duyardım… Dolu dolu, beliğ, fakat sakin, aynı zamanda gayet insicamlı (dokusu sağlam), bilgi yoğun, bir o kadar tavırlı konuşmaları; inanıyorum, herkeste olduğu gibi, ben de derin beğeni duygusu, uyandırırdı. Çoğunlukla irticalen konuşurdu. Bu özellik, hocalığın bir özelliği olsa da, Alpasalan Hoca, Dersi’ne, hemen hep, hazır olurdu. Tutukluk, dil sürçmesi, kurguda hat kayması, hiç sergilemezdi.

TÜMÖD İstabul Şube 2010 Genel Kurulu öncesi, Sevgili Suay Karaman’la birlikte, beni aradı; Arkadaşlar’ın da istediğini müjdeleyerek, Yönetim Kurul Seçimi’ne girmemi rica etti.

Görevdi; memnuniyetle kabul ettim. 2010 – 2012 arası, TÜMÖD İstanbul  Yönetim Kurulu Başkanı olarak; TÜMÖD Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ve Çalışma Arkadaşları ile, onlar Ankara’da, biz İstanbul’da (tek bir sorun yaşamaksızın), harika bir takım çalışması gerçekleştirdik.

Alpaslan Hoca, keza Genel Sekreter, Sevgili Suay Karaman, hemen her etkinliğimize, Ankara’dan, geldiler.

Alpaslan Hoca; gece, otobüs yolculuğu yapmasına karşın, her zaman tertemiz, bakımlı, şu ki, gayet mütevazı giyimli olarak; önemlisi, “yorgunluğunu”, zinde tavırlılığında geriletmiş bir tebessümle, gelirdi, aramıza…  

Kalın siyah gözlüklerinin arkasından dahi, gözlerindeki bilgelik ve sevgi, pırıl pırıl, okunabilirdi.

Etkinliğin, açış konuşmasını yapardı; hemen tüm gün süren, etkinliği izlerdi; akşam yemekten sonra, gece otobüsüne yollanırdı.

Bu çizgiyi, yetmişli yaşlarda sürdürebiliyor olması, O’na dönük, başka bir hayranlık oluşturuyor, elbette… Yalnız İstanbul mu? Alpaslan Hoca, Turkiye’de, hatta Dünya’da, benzer hemen her yere; neredeyse sıfıra yakın imkanla, özkeseden, demek ki (abartmasız), çay / simit ederlerinden arttıra arttıra, işte böyle, koşa koşa, giderdi…

Bir 20. Yüzyıl Anadolu Eren’i, Çelebisi, Bilgesi’ydi, O… Saymakla, kolaydan bitmez kitapları, şuradan topluca görülebiliyor: http://www.idefix.com/kitap/alpaslan-isikli/urun_liste.asp?kid=2542.

Öyle olunca, ödünsüz bir Antiemperyalist, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Insancıl, Yurtsever ama Evrensel Kimlikli, böyle olmasına karşın, Evrensellik adına, Yurtseverliği hiç bir biçimde geri planda tasnif etmeyen, bu toprakların, ama bir Dünya Aydını’ydı, O…

Okur’a; O’nun anısına; aşağıdaki, İstanbul’da, Mimar Sina Üniversitesi’nde, 14-15 Aralık 2012 tarihleri arasında, gerçekleştirdiğimiz 7. Üniversite Kurultayı’nda yaptığım konuşmada bana yol gösterecek metin olarak hazırlanmış yazımı, elden geçirerek, sunuyorum.  Burada asıl demek istediğim şu: Konuşmamdan sonra Sevgili Alpaslan Hoca yanıma gelmiş ve kolnuşmamın, kendisini çok mutlu ettiğini ifade ederek, beni taçlandırmıştı. Bu arada (kimi dostlara, nisbeten “ters” gelebilen) konuşmam sırasında, yer yer, “Sosyalizm, Kemalizm ve Din” başlıklı Kitabı’nda kaleme aldığı görüşlere, yakın görüşleri, dile getirdiğimi, vurgulamıştı. Sevindim… Gönüldaşlığımız bir boyut daha kazanmıştı. Kitabı’nı memnuniyetle ve en kısa zamanda bulup okumaya çalışacağımı söyledim. Mutlu oldu. İtiraf edeyim ki, kitap tükenmiş; maalesef hala edinemedim; okuyamadım. Buna karşın kitapla ilgili iki özsözü buraya almayı, diliyorum:

  • Işığı, Prof. Dr. Alparslan Işıklı, tutuyor. Bir bilim adamının dürüstlüğü ve titizliği ile… Ama herkesin kolaylıkla anlayabileceği, kimsenin yadsımayacağı kadar açık ve yalın olarak… ‘Sosyalizm, Kemalizm ve Din’, her aydının okuması gereken (bir kitap)…   Ahmet Taner Kışlalı.
  • Prof. Dr. Alpaslan Işıklı’nın ‘Sosyalizm, Kemalizm ve Din’ gibi “kitapları”, yanlış yorumlarla tarihsel olayları, bile bile saptırmalarla şaşkına döndürülen insanlarımıza, Kemalist öğretinin ne olup, ne olmadığını gösteren yapıtlardır… Oktay Akbal.

Kitabın kapak sayfasını da buraya alıyorum. O’nun da, bana, işaret ettiğimin konuşmanın ardından dediği doğrultuda, kuvvetle tahmin edebiliyorum ki, aşağıda okuyacağınız düşüncelerimle çok bütünleşen, bir kitap bu!.. Canım Hocam, nur içinde yatsın!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir