Dostluk Üzerine Sorular…

Sayı 1- Çeşni (Şubat 2003)

Bu yazımda güya dostluğu anlatacaktım. Aklıma dostluk üzerine bir sürü soru geldi ama yanıtları bulamadım. Ben de soruları yazmaya karar verdim. Sizler benim nasıl düşündüğümü de düşünebilirsiniz.

Dostluk! Böylesine soyut bir kavramı nasıl açıklayabilirim? Bir kutu olsa açar içine bakardım. Ama değil ki!

Acaba metre, kilogram ya da başka bir ölçekle ölçebilir miyim dostluğu? Büyüteçle ya da dürbünle baksam görebilir miyim?

Satın almaya kalksam kaç lira isterler? Aklı sömürgeleşmiş kişiler dolar mı isterler, yuro mu?  Satan var mıdır? Alınan satılan bir şey dostluk olabilir mi?

İnsanların terörle yatıp, krizle kalktıkları, günün yorgunluğunu Irak halkının üstüne atılan bombaları izleyerek (sadece izleyerek) geçiren bir dünyada dostluğun önemini size nasıl anlatırım?

Lütfen söyleyin bana; onu size anlatmak için nasıl bir yöntem kullanmalıyım? Üstelik Orhan Veli “kelimelerin kifayetsizliği”ni söylemişken!..

Acaba dostluk kavramını başka kavramlarla ilişkilendirerek mi anlatsam? Örneğin, dostluk ve yardımlaşma; “dostum bana yardım eden bir kişidir” desem… Yani benim sömürdüğüm bir kişi, benim işime yaradıkça “dostum” deyip unuttuğum bir kişi! Olabilir mi?

Bu durum dostluğu çıkarcılığa indirgeyip basitleştirmek olmaz mı? Arada sırada ben de ona yardım etsem… Peki bu bir alışveriş olmaz mı? Öyleyse nasıl anlatayım size?

Yoksa dost, benim sırlarımı depolayan bir sır küpü müdür? Benim kendime saklayamadığım sırları taşıyan bir hamal mı?

Dostluk emekle büyüyen bir şey mi? Bankada para biriktirir gibi emekle dostluğu büyütmek “sonra onu bir yerlerde kullanırım” diye öyle mi?

Bunlar benim anladığım anlamda dostluk değil, dostluk olamaz.

Öyleyse nasıl anlatayım size? Dostluğu karşıt anlamlı sözcüklerle mi ilişkilendirsem? Örneğin dostluk ve düşmanlık, kin, nefret, bencillik, ihanet…

Hayır, bunu yapmamalıyım. Bu erdemli kavram bu kötü anlamlı sözcüklerle yan yana gelmemelidir.

Durun, bi dakika. Yoksa dostluk size hiçbir karşılık beklemeden değer veren, sizi seven, sizin her türlü iyiliğe ulaşmanızı isteyen birisine, hiçbir karşılık beklemeden, değer vermek, sevmek, onun her türlü iyiliğe ulaşmasına yardım etmek olabilir mi acaba?

Gördüğünüz gibi dostluk o kadar büyük ve erdemli bir kavram ki, onu size anlatamadım.

Kusuruma bakmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir