Yine Yeni Bir Yıl

Sayı 48- Ekim 2015

Öğrencilerin gözlerinde büyük bir heyecan velilerin meraklı, kuşkucu, kaygılı ve bir o kadar da heyecanlı bakışları

Diğer taraftan koca bir yazı öğrencilerine özlemle geçirmiş, bu işe gönülden bağlı bir okul dolusu eğitim neferi

Öğretmenlik nasıl bir mesleksin sen? Bir yüreğe girdiğin zaman hiç çıkmazsın binlerce minicik yürekte taht kurarsın, her yıl yenidünyalarla tanışır sen hiç monotonlaşmazsın. Her öğrencide yeniden yenilenirsin. Tecrübelerin, minicik yüreklerin yaşam inşasında yapı taşları olur. Olumlu yönde değişen her davranış senin çıktığın bu zorlu yolda yaşam suyun olur. Hayattan beklentilerinde değişmiştir artık; senin için umudun adı çocuktur sevginin adı çocuk bilginin adı çocuktur hayalin adı da çocuk. Aranızda kurulan bu güçlü bağla birlikte Yıllar geçse de sen hiç unutulmazsın. Yineher hangi bir yerde herhangi bir zamandaöğretmenim diyerek ardından koşan bir öğrencinin kucaklamasıyla kalbinin tekrar yenilendiğini hissedersin ve sistemin bütün olumsuzluklarına inat yaşadığın tüm zorluklara rağmen yinede iyi ki öğretmen olmuşum dersin. Birkez daha en önemli olmanın ne demek olduğunu hissedersin Bir velimin “Hocam sizin sözleriniz bir konun bizim evde “demesi geliyor hatırıma Nasıl etkili olduğunu bilirsin. Seni koşulsuz kabul edenin ezberindesin. Korkarsın zarar vermekten, hata yapmaktan çünkü bilirsin ki senin hatalarının kolay kolay telafisi yoktur. Minicik bir kalbi kırdıysan eğer o gün bir türlü uyku tutmaz gözlerini. Pişmanlıkların ah o pişmanlıkların geri dönülmezlerin. Sen çok sabırlı çok dikkatli olmalısın. Eğer bu insanüstü bir çaba gerektiriyorsa en çok çaba gösteren sen olmalısın. Senin işin ümit vermektir yardım etmektir, senin işin düş kırıklılıklarını onarmaktır. Onları yeni bir hayata hazırlarken ihtiyaçları olan her bilgiyle donatıp zorlu yaşam yolculuğuna olabildiğince en güçlü halleriyle çıkabilmelerini sağlamaktır.

Bu iş zordur bu yol çok emek ister. Bu mesleği yapanın koşulsuz sevgisine ihtiyacı vardır. Bu nedenle aşkla bağlı olunan mesleklerin en başında gelir herhalde öğretmenlik. Onlarca, yüzlerce örnek bir o kadar da söz vardır öğretmenlerin okuluna duyduğu sevgiyi ve özlemi anlatan. Tıpkı bu yıl aynı okulda görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğum Filiz Hocamın söylediği gibi “Evde otursam misafir gelecek ve okul dışındaki gelip geçici konulardan konuşacağız oysa içinde okul, eğitim ve öğrenci geçmeyen sohbetlerin hep bir tarafının eksik kaldığını, vaktimin boşa geçtiğini hissediyorum ve anladım ki ben zamanımı okulda geçirince mutlu oluyorum.” İşte kocaman yürekli bir öğretmen. Okulunu özlemiş okul açılınca koşa koşa okula gelmiş. Önce bir çocuğu gibi sevdiği okulunu sonrada öğrencilerini kucaklamış. Sonra bir tatlı telaş. Sınıflar, hazırlanıyor eksikleri tamamlanıyor temizleniyor, yeni minik misafirlerimizi karşılamak için kutlamalar planlanıyor, palyaço davet ediliyor balonlar hazırlanıyor. Hepsi minicik yürekleri okula biraz daha fazla ısındırabilmek, onlarla aynı heyecanı paylaşan velilerininde bu kutlu günlerinde heyecanlarına bir nebze ortak olabilmek için. Çünkü ”Sen” veli içinde çok önemlisin; onun en kıymetlisinin emanetçisisin. Tek bir sözünle bir annenin yüreğinde umutlar yeşertir. Tek bir sözünle fırtınalar koparırsın. Üslubun çok önemlidir. Neyi nasıl söyleyeceğini çok iyi bilmelisin. Yaralamadan incitmeden söylemelisin ne kadar zordur senin için öğrencinin derdini velisini üzmeden ona anlatabilmek,  yardımını istemek. Ama başarabilmişsen bunu yapabilmeyi ve arkana alabilmişsen o sevgi dolu yürekleri kim tutar seni? İşlersin en sert madenleri de elmaslar çıkartırsın göz kamaştıran, sonra sen bile hayret edersin ortaya çıkan güzelliklere. Nasıl bir hazdır bu? İçin içine sığmaz bütün yorgunluklarının bir bakışta geçtiğini hissedersin.

Bu düşüncelerin ışığında bir eğitim öğretim yılı daha başlar. Okula başlamanın, büyümenin tatlı gururunu yaşayan miniklerle dolu bir okul bahçesinde sıra sıra dizilirler şimdiye kadar hiç ayrılmadıkları aileleriyle birlikte. Ailelerinden ayrıldıklarında neler olacağını düşündüren bir tedirginlik kaplar gözlerini ve tam da o sırada ellerinden sıcacık bir el tutar gözlerinin içine bakarak burada ben varım der; senin için senin daha iyi olman için ihtiyaç duyduğun her an hep senin yanında olacağım. Bu sözlerin üzerine tedirginlik yavaş yavaş yerini güvene bırakır ve bir yıl daha başlar öğrenciler öğretmenler ve veliler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir