Yapacak Çok İşimiz Var

Sayı 50- Nisan 2016

Yirmi birinci yüzyılda teknoloji, günlük hayatımızın bir parçası olmuş ve eğitimi etkileyen bir konuma gelmiştir. Önceleri, her hangi bir şey öğrenmek istediğinizde yapabileceğiniz birkaç şey vardır: Birine sorabilirsiniz, kitap alabilirsiniz, kendi kendinize düşünüp taşınabilirsiniz ya da (ve bu en güzel bir şey) okula gidebilirsiniz. Şimdi, her şeyi internet üzerinde de yapabilirsiniz.

Birine sormak isterseniz, Linkedin’de hocalarınıza bağlanabilir ve sorabilirsiniz. Facebook gibi, ama Linkedin daha akademik ve yüksektir. Linkedin’i doktorlar ve akademisyenler kullanırlar. Quora’yı da unutmayın. Quora web sayfası herhangi bir soru aklınıza gelirse bulursunuz ya da yeni bir soru kurabilirsiniz ve en kısa zamanda uzmanlar size cevap verirler. Kitap almak isterseniz, mesela [https://openstaxcollege.org/] web sayfası üzerinde istediğiniz kitapları indirebilirsiniz ve kitapları indirmek ücretsizdir. Bu zamanda internetten okul bitirebilirsiniz. Evden herhangi bir bölümü okuyabilirsiniz. University of the People [http://www.uopeople.edu/] çevirmiçi bir üniversitedir. İşletme Yönetimi, Sağlık Araştırmaları ve Bilgisayar Bilimlerinde diploma veriyorlar. Başka bir şey daha var: MOOCs (Massive Open Online Courses), Türkçesi Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler.

MOOCs’ un özellikleri:

  1. Şimdi bulunan derslerin miktarı çok büyük ve hızlıca artırılıyor. Mart 2016’ya kadar neredeyse 4180 kurs ve 500’den fazla üniversite vardı. Yalnızca geçen ay Nisan’da625’ten fazla kurs başlamıştır. [https://plot.ly/~alisorliman/0/growth-of-moocs/ MOOCs’un büyümesiniaçıklıyor].
  2. Dersler herkese açık; herkes erişebilir, okuyabilir, yorum yapabilir ve katılabilir. Prof. Andrew Ng dediği gibi “Bir profesörün bir öğrenciye değil yüz bin öğrenciyeöğretmesini sağlayan teknolojinin amacı yüksek eğitim ekonomisinideğiştirmektedir”.
  3. Dersler çevrimiçi ve ücretsiz. Ancak sadece bir diploma istiyorsanız ücretli olabilirama paranız yoksa mali yardım talepedebilirsiniz.

MIT OpenCourseWare, Coursera, EdX, Stanford Online, Open Yale Courses, NPTEL Online Courses, UCI Open, Udacity, Udemy, Khan Academy, Codecademy, Futurelearn ve birçok uzaktan eğitim vardır. Maalesef Türkiye’de uzaktan eğitim hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bizim öğrenmemiz için MOOCs’un yayınlaması gerekiyor. Bunlar MOOCs web sayfaları. Çoğu web sayfası kurs bittikten sonra sertifika verir. Önemli olan öğrenmektir.

MIT OpenCourseWare:[http://ocw.mit.edu/index.htm]

coursera:[http://www.coursera.org]

edX:[http://www.edx.org]

FutureLearn[https://www.futurelearn.com/]

UCI Open[http://ocw.uci.edu/]

Stanford Open Classroom:[http://openclassroom.stanford.edu]

Open Yale Courses:[http://oyc.yale.edu/courses]

Udemy:[http://www.udemy.com/]

IIT Open courses: [http://nptel.iitm.ac.in/]

TU Delf:[https://online-learning.tudelft.nl/]

Alison:[https://alison.com/]

Khan Academy: [http://www.khanacademy.org/]

Udacity: [http://www.udacity.com/]

Codecademy: [http://www.codecademy.com]

Coursmos [http://Coursmos.com]

Saylor [http://saylor.org]

Nalandau [http://www.nalandau.com/index.php]

AcademicEarth [http://www.academicearth.org/]

Youtube Education[http://www.youtube.com/education]

Learn to Be [http://www.learntobe.org/]

Floqq [http://www.floqq.com]

Videolectures.NET [http://videolectures.net/]

Portal to all free courses:[http://www.knollop.com/]

OpenSesame – [http://OpenSesame.com]

Eduarrow – [http://eduarrow.com]

Curcle [http://curcle.co]

Mytestbuddy: [http://mytestbuddy.com]

Berkeley Webcasts: [http://webcast.berkeley.edu/]

Carnegie Mellon: [http://oli.cmu.edu/]

Class Central : [http://www.class-central.com/]

My Open Courses: [http://myopencourses.com]

My Open Campus: [http://myopencampus.in]

NovoEd (previously Venture Lab) [http://venture-lab.stanford.edu]

P2PU: [https://p2pu.org/]

Skillshare: [http://www.skillshare.com/]

TED: [http://ed.ted.com/]

Learning from Data:[http://work.caltech.edu/telecour]

CK-12 [http://www.ck12.org/]

CourseBuffet: [http://www.coursebuffet.com]

EveryClass : [https://everyclass.com/]

CodeSchool [http://www.codeschool.com/]

Open2Study [www.open2study.com]

Peer to Peer Univeristy [https://p2pu.org/en/]

Data Camp [www.datacamp.com]

Stanford Engineering:  [http://see.stanford.edu/]

Free and Paid online courses from global certificateproviders [http://learnof.com/http://universalclass.com]

Ultimate Guide to MOOCs[www.diygenius.com]

Study:[http://study.com/]

ITunesU Free Courses:[http://www.apple.com/education/itunes-u/]

İversity:[https://iversity.org/]

Coursehero:[https://www.coursehero.com/]

Open HPI[https://open.hpi.de/]

Mongo DB[https://www.mongodb.com/]

NovoEd [https://novoed.com/]

Massachusets Institute of Technology (MIT), bildiğimiz gibi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ön sıralarda yer alır. Mühendislik alanında en kaliteli eğitim veren, sayısız araştırmalar yapmış, bilim insanları yetiştirmiş bir üniversitenin derslerine ulaşmak mümkündür. Şimdi bu web sayfasına girdiğinizde “MIT OpenCourseWare” [http://ocw.mit.edu/courses/] bir kurs seçersiniz ve bulduğunuz materyaller, videolar ve ödevlere çalışmaya başlayabilirsiniz. Hatta 2011 yılında, Scoot Young herhangi bir okula gitmeden, 12 ay içinde MIT’ın 4 yıllık bilgisayar bilimleri lisans derslerini öğrenmek için denemeye karar vermiş, MIT OpenCourseWare’yi kullanmış ve 1 Ekim’de MIT’nin verdiği 33 derslik kursu almıştır. Kursları bitirmeye başlamış. Haftada 60 saat çalışıyormuş. Her hafta yaptıklarını videoya kaydetmiş. 26.09.2012’de bu kursu bitirmiş.

Olağanüstü çalışmasını anlatmak için TED platformuna başvurmuş ve kabul edilmiştir [https://www.youtube.com/watch?v=piSLobJfZ3c].

Coursera da en ünlü MOOCs web sayfalarından biridir. Coursera, 2012 yılında Stanford Üniversitesinden iki eski profesör tarafından (Andrew Ng ve Daphne Koller) kurulmuştur. Üniversiteler ve Coursera arası işbirliği ile eğitim konularını sürekli genişletmektedir. Sanat ve beşeri bilimler, işletme, mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp, biyoloji, sosyal bilimler, matematik, fizik, hukuk ve daha birçok alanda hizmet vermektedir. Ayrıca bir bölümün içinde birkaç kurs vardır. Dersi bitirdikten sonra, sertifika alabilirsiniz.

Ama Quora, Openstaxcollege, MIT opencourseware ve Coursera “MOOCs” ‘ın çok güzel olmasına rağmen, onları çoğu insan kullanamaz çünkü dili İngilizcedir. Üstelik Orada Türkçe içeriği çok az hatta MOOCs’ta sadece Coursera’da ki tek Türk üniversitesi “Koç Üniversitesi”dir Türkçe birkaç kurs veriyor.

Bu yetersizdir ve aynı zamanda herkes iki dil bilmez özellikle Türkiye’de. Onlarca ya da yüzlerce güzel kurslar Coursera’da İngilizce’de vardır. Bu yüzden şimdi bu halde kursları tercüme etmemiz gerekiyor. Coursera derslerin video altyazıları İngilizce’den Türkçeye çevirmemiz gerekiyor.  Bu kurslar Coursera’nın “Global Translator Community(GTC)” [ https://translate-coursera.org/] üzerinde tercüme yapabilir. Çeviri yoluyla dünyanın en iyi eğitimi haline getirilmektedir. Bahar 2014 yılında GTC’ye başlamıştır ve şimdiye kadar 40.000 ‘den fazla kişi kayıt edilmiştir. GTC’nin üyeleri 50’den fazla farklı dillere yaklaşık 60 milyon kelime tercüme ettiler ama Türkçede çok az kelime tercüme edilmiştir.

İngilizce, günlük hayatımızın eğitimi için etkili bir konuma gelmiştir.

Kaynakça:

1-    By The Numbers: MOOCS 2015- (Dhawal Shah)[https://www.class- central.com/report/moocs-2015-stats/].

2-    MOOC Course Report April 2016- (Dhawal Shah) [https://www.class- central.com/report/mooc-course-report-april-2016/]

3-   Growth of MOOCs[https://plot.ly/~alisorliman/0/growth-of-moocs/].

4-   MOOCs Directory[http://www.moocs.co/Higher_Education_MOOCs.html].

5-   MOOCs photo [http://blogs.curtin.edu.au/odvce/wp- content/uploads/sites/7/2013/02/MOOCs-Daigram11.jpg].

6-   MIT Açık Ders Materyalleri – (Saime Yakupoğlu) [http://www.egitimag.com/mit-acik-ders- materyalleri/].

7-   Scoot Young Blog[https://www.scotthyoung.com/blog/myprojects/mit-challenge-2/].

8-   The MIT Challenge is Complete [https://www.youtube.com/watch?v=WIU- 79QlKa4&list=PLevjQIg-kYubWBFB8NN8EYvYjmJhjEzVA].

9-   Can you get an MIT education for $2000?[https://www.youtube.com/watch?v=piSLobJfZ3c]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir