Ütopik Senaryo

Maddi ve teknik açıdan daha iyi durumda olan veya kendini öyle empoze etmeyi başarmış ülkenin adı: Küresel Kraliyetçiler Devleti   (KKD)

Teknik ve Maddi açıdan geri kalmış veya kendisini öyle gören ülke: Ulusal Mandacılar Devleti  (U.M.D.)

******BÖLÜM 1******

KKD devleti UMD devleti ile ortak düşmanı veya tehlike gördüğü ülkeye karşı Z.I.R.T.O adında ve birkaç devletin daha olduğu bir  savunma paktı oluşturmaya karar verirler ve bu paktla birlikte askeri, eğitim, siyasi ve ekonomik işbirliği konusunda antlaşmalar yaparlar. (Not: And kişinin kendine verdiği sözü ifade eder ve ülkelerde andlaşma yaparak onurları ve şerefleri üzerine and içmiş olurlar bu nedenle bir andlaşmaya uyulması o ülkenin onuru ve namusudur.)

UMD devleti artık KKD devleti ile müttefik olmuştur. Artık bu ülkeler dosttur. KKD devleti çok zengin ve güçlü bir orduya sahiptir. Bu andlaşmadan sonra KKD devlet başkanı Bay Nobel, UMD devlet başkanı Dönüş’ ü onur konuğu olarak ülkesine davet eder. Bay Dönüş‘ e öyle bir karşılama yapılır ki dünya gazeteleri günlerce bu karşılamayı yazar. Öyle ki nerdeyse bir tümen şeref kıtası selamlar. Bay Dönüş ün ziyareti sebebiyle 3000 pare top atışı yapılır. Yapılan işbirliği andlaşması neticesi Küresel Kraliyetçiler Devleti parlamentosu işbirliği andlaşması gereği Ulusal Mandacılar Devletine para yardımı, süt, giyecek, ve silah yardımı yapar. Ve bir dizi andlaşmalar yapılır. Artık üstün bir eğitim sistemine sahip KKD devleti  UMD de devletinden başarılı öğrencilere burs sağlayarak ülkelerinde eğitim görmelerini sağlayacaktır. Böylece bu iyi yetişmiş öğrenciler ülkelerine dönüp bilimsel ve teknik ilerlemeyi sağlayacaklardır.

UMD devlet başkanı ülkesine döndüğünde o artık bir kahramandır. KKD devleti artık çok iyi bir dost ve kurtarıcıdır. UMD halkı çok mutlu olmuştur artık onlarında çocuklarının iyi bir eğitim alma ihtimali doğmuştur artık onlarında çocukları okuyup büyük adam olacak büyük KKD şirketlerinde iş bulabileceklerdir.

*******BÖLÜM 2*******

Hemen UMD devleti hazırlıklara başlar burslu gidecek öğrenciler UMD devletini mahcup etmemelidir. Derhal Küresel Kraliyet devletinin resmi dili olan Tarzanca’yı öğretecek okullar kurulur ki bu öğrenciler orda zorluk ve yabancılık çekmeden hızlı bir şekilde tahsillerini tamamlayıp ülkeye geri dönüp  ülkelerine hizmet etsinler. Hemen ilk parti öğrenciler KKD ye yollanır ve öğrenciler takip edilir basın herkes onların ne olacağını merak eder. Çocuklar okullarını bitirdiklerinde büyük şirketlerde, hastanelerde, bankalarda iş bulurlar bu gençler çok iyi kariyer ve paraya sahip olurlar bir müddet KKD de çalışırlar ve  UMD devletindeki bazı politikacılar bu gençleri partilerinden aday gösterirler artık bu öğrenciler Ulusal Mandacılar Devletinin göz bebekleridir onlar bu ülkeyi ekonomik  çıkmazdan kurtaracak kurtarıcılardır. Bu öğrenciler devletin kamu kurum ve kuruluşlarında üst yönetici olmaya başlamıştır.

Ama başka bir sorun çıkmıştır. Ulusal Mandacılar halkı kendi çocuklarının da böyle eğitim almaya yollamak istemektedir ve çok fazla talep vardır. Bu talep karşısında dost KKD devleti bir öneri getirir herkesin KKD gelmesi mümkün değildir ama UMD de okullar açabileceğini ve yeni bir eğitim işbirliği andlaşması ile UMD eğitim sisteminin müfredatını da değiştirip kendi çağdaş eğitim sistemini UMD ye getirmeyi teklif eder. Zaten dostluk ve müttefiklikte bunu gerektirir.

Andlaşmalar yapılır ve Mandacıdolu Liseleri açılır bu okullar tarzanca hazırlık ve tarzanca dilinde eğitim vereceklerdir. Bu okullara girebilen öğrenciler çok şanslı olacaklardır tarzanca bildikleri için çok kolay iş bulabileceklerdir. Hem artık KKD devleti bu ülkede üniversitelerde kurmaktadır mesela  MANTÜ Üniversitesi kurulmuştur burada okumaya hak kazanmış öğrenciler daha okurlarken iş teklifi almaya başlarlar. Yabancı hocalar liselerde üniversitelerde öğrenci yetiştirirler tabii kendileri gibi insanın doğası gereği o gencecik öğrenciler hocalarını örnek alırlar yani Küresel Kraliyetçi hocalarını. Zaten Medya “tabii oradaki muhabirleri de o küresel kraliyetçi hocaları yetiştirmiştir”. Medya da  habire Küresel Kraliyetçi gibi düşünmeye ve yaşamaya özendirmekte ve düşündürmektedir. Artık herkes Küresel Kraliyetçi gibi yaşamaya ve onların okulunda okumayı hedeflemektedir. Hele tarzanca bilmek çok büyük bir asalettir.

*****BÖLÜM 3******

Halk Küresel Kraliyetçiler gibi olduklarında rahatlayacaklarını ve onların nimetlerinden faydalanabileceklerine inanmaktadır. Okulların isimleri, dükkan isimleri, ticari işletmelerin isimleri, televizyon kanallarının isimleri artık tarzancadır. En küçüğünden en büyüğüne artık herkes Küresel Kraliyetçiler gibi giyinmeye onların müziklerini dinlemeye onların yediklerini yemeye  onların güldüklerine gülmeye onların üzüldüklerine üzülmeye başlamıştır.

Artık o kadar talep artmıştır ki. Küresel Kraliyetçi tarzı eğitim okullarına girmeye talep en son noktadadır herkes tarzanca eğitim veren tarzca konuşan Küresel Kraliyetçiler gibi yaşayan hocaların, insanların olduğu okullarda okumak çalışmak istemektedir. Ama bu fırsatın kontenjanı KKD nin kapasitesi belli bir kişiyi alabilmektedir. Bu nedenle artık tamamen ulusal mandacılar devletinin eğitim sisteminin buna uygun hale getirilmesi gerekmektedir müfredatlar tamamı ile KKD okullarındaki müfredat haline getirilir zaten dost ve müttefik olmanın gereğidir bu. Artık KKD tarihi dersi okutulmaya başlanır, Yapılan andlaşmada ki uyum paketi gereği. Küresel Kraliyetçi nasıl olunur dersi de konmuştur. Anaokulunda itibaren Tarzanca eğitime başlanacaktır.

Anne ve Babalar çocuklarına Küresel Kraliyetçi isimleri koymaktadır hatta dostluk gereği genelde de bay Nobel in ismi konur, aileler evlerinde tarzanca konuşmaya başlarlar. Artık Ulusal Mandacılar, Küresel Kraliyetçiler neye üzülürse onu üzülür neye sevinirlerse onu sevinir. Küresel Kraliyetçilerin kahramanlıkları ile övünür olmuşlardır.  Artık para birimlerini de kullanmazlar onların para birimini kullanmak hem daha asilce hem de müttefik olmanın gereğidir. Ulusal Mandacılar Devletinin Yöneticileri ve bürokratlarının büyük çoğunluğu KKD devletinin üstün eğitim sisteminden geçmişlerdir zaten bu makamlara kadar yükselmelerinin sebebi KKD devletindeki üstün eğitim kalitesinin getirdiği başarıdır.

İnsanlara artık sadece onlar gibi yaşamak onlar gibi düşünmek  yetmez onlardan biri olmayı isterler. Zaten dost ve müttefik olmanın gereğidir de bu istek. Çocuklar artık babalarına tarzanca isimlerle seslenmeye başlamışlardır. Maalesef ülkede bazı geri medeniyetsiz cahil insanlar tabii çok az da olsa varlardır. Bunlar tarzanca konuşmayı bilmezler onlarda zaten tuvalet temizlikçisi falandır. Bunlar çok gericidir. Ülkede Ulusal Mandacı dili olan Mandaca dilini bilen birkaç kendini bilmez kalmışlardır ama yakın bir zamanda kısmet olursa KKD devletinin yönetimine ilhak olunduğunda onlarda temizlenecektir.

Artık Ulusal Mandacılar Devleti halkı dost ve müttefik olan KKD ne biz sizle aynı medeniyetiz sizin üzüldüğünüze üzülüyor sizin sevindiğinize seviniyor sizin gibi konuşuyor sizin gibi yiyor ve sizin gibi yaşıyoruz. Sizin çıkarlarınız bizim çıkarlarımızdır. Artık aramızda sınırların olmasına gerek yok  gelin bir andlaşma yapalım ve bu sınırları kaldıralım aynı devlet olalım der. Ancak KKD devleti biz sizin bağımsız bir yapıda olmanızı her zaman destekledik ve istedik kapımız size her zaman açıktır tabii ama siz biraz kalabalıksınız bu sorun olur hem hala sizin ülkenizde hala bir ordu ve bazı kendiniz bilmez daha tarzancayı konuşmayı bile bilmeyen medeniyetsiz insanlar var. Ama bir uyum süreci yapalım bir müddet bizim yönetimimiz altında kalın şu ordunuzu da bir dağıtım zaten sizin orduya ihtiyacınız yok Küresel Kraliyet Orduları sizi koruyacak birde sizin başınıza bir vali atarız bu ülkenizdeki medeniyetsizler bitene kadar bu uyum süreci devam eder sonrada sizi KKD vatandaşı yaparız derler. Tabii Ulusal Mandacılar dostluk ve müttefiklik gereği bunu kabul eder hem KKD gibi üstün bir devlet yanlış mı yapar. Artık Ulusal Mandacılar Devleti, Küresel Kraliyetçiler Devletinin yönetiminde mutlu ve refah içinde yaşamaya başlar.

Bu durumda dahi hala bu ülkenin işgal edilmediğini söyleyen insanların: gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olduğunu söyleyen birkaç kişi de KKD yasaları gereği idam edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir