Öğretmenin Vaadi

Sayı 32- Ekim 2011

Eğitim Fakültesinde öğretim üyesiyim. Her dönem başında aşağıdaki sözleşmeyi imzalayarak öğrencilerime dağıtırım. Öğrencilerim kendilerine saygı duyduğumu bilir ve bu saygı karşılıklı hale gelir. Birbirimize güven duyarız. Benzer yazılar yazıp öğrencilerine dağıtan ya da yayınlayan hocaların olduğunu da biliyorum. Bazılarından ben de etkilendim. Belki birileri bu tür yazıları derler ve bir kitapta toplar. Böylece eğitim uygulama ve yaklaşımlarımız üzerinde daha somut verilerle düşünebiliriz. Aşağıdaki sözleşmenin benimle öğrencilerim arasında kalmaması ve başka meslektaşlarımca da geliştirilerek yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum. İşte benim vaadim:

Değerli …………………… ,

Bu dönem, bu dersi birlikte yürüteceğiz. Görevim gereği size öğretmenlik belki de rehberlik yapacağım. Öğretmeniniz olduğum sürede en önemli görevimin, bazı bilgiler öğretmek adına olsa bile, aramızda uygar ve saygılı ilişkiler kurmak olduğunu aklımdan çıkarmayacağım. Görevimin, öğrenmenize yardım etmem gereken konudan sizi bezdirmeden, öğrenme arzunuzu geliştirmek olduğunu hep anımsayacağım. Sizi, benim yetersizliğim ya da sizin hazır olmamanız nedeniyle dersimden tiksindirmenin, sizi ömür boyu olumsuz biçimde etkileyebileceğini ve böyle bir kötülüğü size yapmaya hakkım olmadığını unutmayacağım.

Tüm insanlar gibi siz de eşsizsiniz. Sizin gibi birisi sizden önce dünyaya gelmedi ve sizden sonra da gelmeyecek. Sizi siz yapan yaşantılara sizden başka hiç kimse sahip olamayacak. Bu yüzden bile çok özelsiniz. Sizi hayat tecrübesi benden biraz az ama değerli, saygıdeğer ve çok önemli işler yapacak öğretmen adayları olarak göreceğim. Sizleri, zayıf not vermekle, okuldan atmakla ve hayatınızı söndürmekle tehdit etmeyeceğim.

Sizi zorlamadan, öğrenebileceğiniz kadarını öğretmeye çalışmak, fakat asıl size öğrenmeyi öğrenmek konusunda yardımcı olmam gerektiğini daima göz önünde tutacağım. Görevim sizin için anlamlı olan bilgiyle sizi karşı karşıya getirerek bilgiyi kendinizin yapılandırmanızı sağlamaktır. Bendeki bilgiler benim için anlamlıdır ve bu haliyle sizin işinize yaramayacaktır, o yüzden bilgiyi kendinizin edinmeniz gerektiğini vurgulayıp, bunu nasıl yapabileceğinize odaklanacağım. Bugün öğrenemediğinizi gelecekte öğrenebileceğinizi, benim size öğretmekte yetersiz kalabileceğim konuları, başka bir zamanda, bir başkasından ya da kendi kendinize, o bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda öğrenebileceğinizi hiç aklımdan çıkartmayacağım. Bazı konuları bugün öğrenememenizin fazla bir zararı olmayacağını kendime sürekli olarak anımsatacağım. Haysiyet kırarak, üzerek, kişilik zedeleyerek öğretmeye kalkışmanın hiçbir yararı olmayacağını, dünyanın en önemli bilgisinin bile sizin gönlünüzü kırmaya değmeyeceğini unutmayacağım. Sizin sevgi ve saygınızı kazanmanın üstünde bir takdir tanımıyorum.

Sınavlarda başarısızlığınızı değil, başarınızı değerlendireceğim. Başarısızlıklarınızın bir sebepten (belki de benden) kaynaklandığını biliyorum. O sebepleri ortadan kaldırmanıza yardım edeceğim. Başarısızlığınızla değil, başarınızla ilgileneceğim. Başkalarıyla kıyaslamadan, dünden ne kadar daha iyi geliştiğinizi görüp, gelişiminizi takdir edeceğim.

Size bilimsel bilgileri verip, bilimsel doğruları anlamanızı sağlayıp, gerçeğe ulaşmayı sizin aklınıza ve araştırma ahlâkınıza havale edeceğim.

Hangi konu olursa olsun, benden ve genel anlayıştan farklı düşündüğünüz için benden yana bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Sizinle tartışmayacağım. İnanıyorum ki karşılıklı olarak birbirimizi anlamaya çalışmak bize yetecektir. Nazik, ahlaki ilkeleri ve karşımızdakinin haklarını çiğnemeyen değerlere odaklanmamız ilişkilerimizin doğru mecrada gelişmesini sağlayacaktır.

Dünden daha iyi olmaya odaklanmış olmakla beraber ben de mükemmel değilim. Doğruluğundan emin olmadığım kendi doğrularım var ve sizin doğrularınızın da olduğunu düşünüyorum. Kendi doğrularımı temsil edebilecek durumdayım ve kendimi size kopyalamaya çalışmayacağım. Eğer başarabilirsem sizin doğrularınızı sınamanıza ve benim doğrularıma ters düşse bile, sizin doğrularınızı geliştirmenize yardım edeceğim. Aslında doğru ve yanlışın matematikteki kadar net olmadığını biliyorum. Benim doğrularıma yakın ya da uzak olmanız size kazanç ya da zarar getirmeyecektir. Doğru sandıklarımıza saplanıp kalmak yerine gerçeğe ulaşma yolunun yolcusu olmanızı sağlamaya çalışacağım.

Benim de bildiklerim ve bilmediklerim var ve mümkün olduğunca olduğum gibi karşınıza çıkacağım. Bilgi ve deneyim birikimimi sizinle paylaşırken ve eksikliklerimi tamamlarken sizin gibi bir öğrenci, ama size göre biraz tecrübeli biri olarak davranacağım. Öğrenme ve öğretmede sizlerle yakın ve dostça ilişkiler içinde olacağım.

Bu sözlerimi tutamadığımı gördüğünüzde bana hatırlatmanızı istiyorum. Bu tür anımsatmalar yaptığınızda ve benden sözümü neden tutmadığımı ya da tutamadığımı sorduğunuzda size kırıcı söz söylemeyeceğime ve size açıklama yapacağıma söz veriyorum.

Sizlere iyi öğretmenlik yapabilmek için göstereceğim çabada ve yukarıda verdiğim sözleri uygulamaya koymada bana yardım edeceğinize inanıyorum.

Başarı hepimizin olacaktır.

İmza

Dr. İkram ÇINAR

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir