Birleştirilmiş Sınıflarda Gözlem

Sayı 16- Yönetim ve İnsan Kaynağı (Ağustos 2007)

Ziyaret ettiğimiz okul Malatya’da, Elazığ yolu üzerinde küçük bir köy olan Yeniköy’ün Yeniköy ilköğretim Okullu idi.

Yeniköy İlköğretim Okulu 1957 yılında yapılmış. Okul tek sınıflı küçük bir köy okulu. Ayrıca  müdür odası ve küçük bir koridordan oluşan bu okulun tuvaleti dışarıda. Okulun tüm onarım ve bakım işleriyle öğretmen ilgileniyor.Pencerelere naylon geçirmiş,koridora lavabo yaptırmış,sınıfın badanasını da kendisi yapmış. Ayrıca okul için gerekli araç gereçleri kendisi temin ediyor. Köylüyle mesafeli bir ilişkisi bulunduğunu söyleyen öğretmenimiz ara sıra köylüden okulun işleri için yardım alıyor. Okul sobalı  ve öğrenciler küçük olduğu için sobayı öğretmen yakıyor. Yakacak ihtiyacını köylü karşılıyor.

Yeniköy İlköğretim Okulunun tek öğretmeni ve aynı zamanda okulun müdürü bu okulda 8 yıldır  görev yapan Cevdet Çetin’dir. Kendisi  13 yıldır sınıf öğretmenliği yapıyor fakat jeoloji mühendisliği mezunu . Elinden gelen her şeyi yaptığını belirtiyor ama onun  da söylediği gibi bazı şeyler eksik kalıyor.

Okulun bütün fiziksel ihtiyaçlarını karşılayan Cevdet öğretmen öğrencilerle yakın ilişkiler kurmuş,sınıfta sıcak bir ortam var. Fakat okuldaki tek sorumlu olduğu için bazı şeyleri keyfi ayarlıyor. Mesela ders saatleri, teneffüs saatleri  gibi.

Okulda bayrak direği var. Bayrak töreni her pazartesi ve cuma günleri yapılıyor. Eski ve yeni bayraklar bayrak kutusunda saklanıyor.

Okulun bahçe duvarı yok yani sınırsız bir alan mevcut. Çocuklar teneffüslerde eve gidebiliyorlar. Okulun koridorunda yangın köşesi, Atatürk köşesi, resimler ve lavabo var fakat okulun duvar gazetesi yok.sınıfta;boy ve ağırlık grafikleri ,mevsim şeridi,eğitici kollar panosu,saat,harita,öğrenci andı, fiş panosu sınıfın çeşitli yerlerine asılmış.

Bu tek sınıflı okulda toplam 13 öğrenci var. Birinci sınıftan  4 tane, ikinci sınıftan 2 tane , üçüncü sınıftan 7 tane öğrenci var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.