Ben Kapitalizm

Sayı 32- Ekim 2011

Gerçekte bugün benim en büyük destekçim, dayanağım, kaynağım, besinim bilimdir. Bilimi, bilim üretim yerlerini, bilim insanlarını, bilimin sonuçlarını, getirilerini, götürülerini önemli ölçüde denetim altına alarak, beklenenden, öngörülenden, varsayılandan daha uzun yaşadım ve yaşamayı sürdürüyorum.

Bilim benden önce başladı ama bendeki aralıksız, plansız, dengesiz, üretip satmak hastalığı yüzünden ki beni yaşatan da bu hastalıktır, bilimin sonuçlarını uygulayımbilime (teknoloji) uygulayarak tasarladığımdan daha çok, daha hızlı, daha çeşitli, daha aldatıcı, daha satılabilir, daha çekici, daha etkileyici üretme, dağıtma, satma olanağını yakaladım.

Üretmek, dağıtmak, satmak için bu üçlüyü taşıyacağım yerküre alanlarını denetlemek gibi ciddi bir uğraş karşıma çıktı. Her zaman yaptığım gibi bilim/uygulayımbilim aracılığıyla silahlar ürettim, onları hem sattım hem de yerküreyi denetleme, üretim, dağıtım, satım işlemlerimi engelsiz yapmak için silahların yardımına başvurdum. Gittim, yaktım, yıktım, ezdim ve bana bağlı kıldım.

Bunlara bağlı ve bunlarla birlikte, üretim demek enerji demektir. Doğada, toplumda ve tüm canlılarda olduğu gibi bende de, devamlılık, üretim, dağıtım, satım için enerjiye  aralıksız ve düzenli olarak gereksinimim var. Ancak enerji üretmek yerine, enerjinin doğadaki hazır kaynakları daha işlevsel ve daha karlı benim için. Bunlar petrol, doğalgaz vb.leridir. Değerli taşlar, benim yerkürede etkin olmam için de önemli doğasal güçtür.

Yerküreyi bir teknoloji hurdalığına dönüştürdüm. Doğaya ciddi çok ciddi darbeler vurdum. Çok da umurumda değil. Ya doğa ya ben… başka çarem yok.  Vampirin kana benim kazanca olmazsa olmaz bağımlılığımız var. Ancak bilimi insan üretir, bilimin uygulayımbilime ve uygulayımbilimin üretime, üretimin tanıtıma, tanıtım satıma, satımın dağıtıma gereksinimi var.

İşte benim başım bu süreçte İNSAN, İNSAN EMEĞİ ile derde girmektedir.

Çünkü, niteliksiz, nitelikli, eğitimli, eğitimsiz genç, çocuk, kadın emeği olmadan ben asla olamam.

İşte bu emek, bilinçlenebilir bir varlıktır. Bilinç benim en büyük korkum, en tarihsel düşmanımdır.

Bilimden öğrendiğim bir şey var: bilinç ancak karşıbilinçle önlenebilir.

Emeğin bilinçli hareketine karşı işte bu karşı emekbilinç hareketini üretmeliydim.

Başarabiliyorum, çünkü bilincin en birikmiş biçimi bilim benim tekelimdedir.

Bilinçli emek, birleşik bilinçli emeğe dönüşürse, benim sonum olur.

İnsansız yapamam ama bilinçli birleşik insanla hiç yapamam.

Bilimle tarihi, geçmişi, geriyi, gereksizi bugüne taşıyabilirdim, taşıdım.

Güncelde geriyi yaşatabilirdim, yaşattım.

Birleşik bilinçli emeği, bu geri bilinç biçimleri ile yani karşı bilinçle şimdilik ve başarıyla tehlikeli olmaktan uzak tutabiliyorum.

Bu karşı bilinç, geri bilinç araçlarım; din, millet, mezhep, ilkel ve kaba sporlar, çeşitli dürtüler ve benim yarattığım boşluktaki, benlik sorunu yaşayan insanlara dayattığım sahte çözümlerdir.

Silahlı zor benim tarihimde önemli rol ve işlev yüklenmiştir, hala devam etmektedir. Çünkü tüm çabalarıma karşın, toplumsal, tarihsel, bireysel gelişmeyi önleyemiyorum, dumura uğratmaya, doğasını bozmaya, çürütmeye çalışmama karşın, insan bilinci sık sık karşıma bir direnç olarak çıkmaktadır. Bu durumda hızla zora, silaha, darbeye, iç savaşa, kaosa başvuruyorum. Çoğunluğunu bilinçsiz, yarı bilinçli, ya da geri bilinçli bıraktığım insanlar bu süreçte hemen hemen bir şey anlayamıyor ve yönlendirmelerim içinde kendileri, ulusları, dinleri, mezhepleri için bir şeyler yaptıklarını sanarak, gerçekte benim geleceğimi, benim yönlendirmelerim ile sağlıyorlar. Kanlı, acıklı, yıkımlı bir süreç yaşatıyorum ama buna zorunluyum, kötü olduğumdan değil, kapitalizm olduğumdan böyle olmak zorunda olduğumdan bunları yapıyorum.

Tamam, kapitalizm diyerek çok soyut kalıyorum, somutlayayım biraz kendimi: beni ben yapanlar kapitalistlerdir. Yani, kapital, sermaye, para sahibi olanlar. Bunlar da sürekli bir değişim geçiriyorlar. Şirket denen yapılardan, küresel şirketlere dönüştüler. Yerel ekonomik güçlerden, küresel güçlere dönüştüler, birleştiler, büyüdüler, genişlediler, yayıldılar. Büyükler, küçükleri emdi, soğurdu, gücüne kattı.  Silah şirketleri, petrol, ilaç şirketleri, otomobil, beyaz eşya, tıp teknolojisi, elektrik, elektronik şirketler ve bunların türevleri. Dev ve çok başlı ama tek gövdeli bir canavara dönüştüler. Büyümeden duramazlar, durdukları an, ölümleri başlıyor. Bu nedenle, durmaktan, durdurulmaktan çok ürküyorlar.  Ve bankalarım, borsalarım var. Tam bir dalavere merkezleri. Aç kurtlar gibi her sokak başında sizleri bekliyorlar, ama öyle hemen yemek için değil zamana yayarak yemek için. Hep birlikte ve tek tek Özcesi, ben kapitalistlerin kapitalizmiyim.

Ve Ben, bu genel geçer durumum ile kendimi korumak olanağı olmadığı için, yani silahlarım, şirketlerim, bankalarım, borsalarım yanında, tv lerim, gazetelerim var, uyku, uyuşukluk, akıl durdurma, yönlendirme, oyalama, sanal mutluluklar yaratan. Psikiyatrlarım, ilaçlarım, filmlerim var. Yani çok yönlü silahlandım insana karşı. Durmadan araştırdım, geliştirdim, şimdi ve böylece canınıza okuyorum ama bunu asla ben olarak görmüyorsunuz, siz size, ona, buna, şuna, kadere, talihe bakarken, ben ben olarak yaşıyorum. Sömürerek, semirerek, ezerek, öldürerek, yıkarak, yakarak, çürüterek, tüketerek, bozarak.

Özellikle ayrıntıda, birey üzerinde bakın neler neler yapıyorum, saymakla, yazmakla bitmez. İşte size çok az bir bölümü yaptıklarımın, düşündüklerimin: hani bir söz üretti  atalarınız : it it ile boğuşurken, yolcunun işi rast gidermiş, öyle işte…

Ben Kapitalizmim ve kızlarınızı Barbie’lerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil

Ben Kapitalizmim ve çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım! Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78’i dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim ve kadınları ne kadar “şişman” olduklarına öyle bir inandırdım ki, sadece ABD’de 10 milyon kadın anoreksi/blumia hastası!

Ben Kapitalizmim ve bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve işyerlerinde çalışıyor olmak yerine protesto gösterilerine katılan insanlar beni çıldırtıyorlar!

Dünya çapında yükselen anarşi, bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO’nun hayat hikayesi sizin için “azim ve başarı hikayesi”.

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve “insanlığı” sevip, komşunuzdan nefret etmenizin sebebi benim!

Ben Kapitalizmim ve siz benden kaçabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Gördüğünüz reklamların %46’sı caddelerde, sokaklarda, halka açık her yerde!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz.

İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki?

Ben Kapitalizmim ve dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

Ben Kapitalizmim ve para herşeydir! Sizi böyle çılgın bir şeye inandırabilmiş olmam ne müthiş bir başarı.

Hepiniz birer yalancısınız çünkü kendinize istediğiniz şeyi elde edince mutlu olacağınızı söyleyip duruyorsunuz.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve siz yılda ortalama 100.000 reklamın karşınıza çıktığının farkında mısınız?

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve sizin bir şeyleri anlamak için çabalamanız gereksiz, patronun ne diyorsa onu yap sonra da televizyon izle!

Ben Kapitalizmim ve PC oyunlarıyla beslediğiniz çocuklarınızın birinin ölümünü duyduğunda verdikleri tepki şu: “Sadece tek canı mı varmış?”

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasından her yıl 3.5 milyon kişi Uzak Doğu’ya seks turlarına gidip çocuklarla ilişkiye giriyorlar!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve “serbest piyasa ekonomisi” dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve ben bile kendimden tiksiniyorum.

Ben Kapitalizmim ve güzelliğin tanımını da değiştirdim: En güzel kadın en iyi göğüs estetiğine sahip olan kadındır.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve sizin emekli olmanıza ancak bir devrim yapmak için çok yaşlı ve çok yorgun olduğunuzda izin veririm.

Ben Kapitalizmim ve sizler biraz düşünseniz bir televizyonla bir emzik arasında hiçbir fark olmadığını anlarsınız.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun.

Victoria’s Secret ülkelerime Türkiye de ekleniyor, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim ve kadın cinselliğini çok yüksek fiyatlı bir satış ürünü haline dönüştürmeyi de elbette başardım: Victoria’s Secret.

Vogue Fashion’s Night Out daha sık yapılmalı, unutmayın ekonomimiz sizin durmaksızın bir şeyler almanızı gerektiriyor!

Ben Kapitalizmim ve bütün zavallı kölelerim yarın akşam Vogue Fashion’s Night Out’un tadını çıkaracaklar mı?

Ben Kapitalizmim ve en büyük başarılarımdan bir tanesi, insanları “çok fazla düşünmek” diye bir kavrama inandırmak. Çok fazla düşünme, hadi!

Ben Kapitalizmim ve para benim param. Sizin bunu anlamak için sadece biraz zamana ihtiyacınız var.

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim ve Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim ve Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Ben Kapitalizmim ve Batı dünyasında kredi kartı borcu yüzünden intihar edenlerin sayısı an itibariyle senede ortalama 22.000 kişi!

Ben Kapitalizmim ve Batı Avrupalılar, Sahraaltı Afrikalılardan 6.5 kat daha fazla et tüketiyor.

Ben Kapitalizmim ve 25.000 tane Suudi prensi otomatik olarak ayda 35.000 $ maaş alırken, milyonlarca Arap yataklarına aç gidiyor.

Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyon $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretirken.

Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz banyonuzun fayansının renklerinden rahatsız oluyorsunuz.

Hangi aşktan, hangi sevgiden bahsediyorsunuz, sevgilinize sevginizi sadece hediyelerle, lüks mekanlarla, arabalarla kanıtlayabiliyorken

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!!

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya tüketmek, eğlenmek,çılgınlık yapmak için Cadılar Bayramı’nı “kutlarken”?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için “kutlarken”?

ABD’de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve sen bir dilenci senden para istediği zaman en küçük bozuklukları seçmeye devam et.

Ben Kapitalizmim ve size hep bir şeyinizin eksik olduğu hissini hissettiriyorum ki daha fazla alışveriş yapın.

İşini sevmiyor olabilirsin, bırakmak isteyebilirsin, problem değil, o işi senden daha ucuza yapacak binlerce kişi hazırda bekliyor!

Tabii ki isyan etme özgürlüğünüz var, ama ediyor musunuz? Orada oturup TV izleyerek anlamsız hayatınızı sürdürmeyi tercih ediyorsunuz.

Ben Kapitalizmim ve sen farkında olmayabilirsin ama 6 yaşındaki bir çocuk, hayatının ortalama 1 yılını TV izleyerek geçirmiştir.

Odasında TV ile büyüyen bir çocuğun sabıkasının olması ihtimali, TV ile büyümeyen bir çocuğa göre % 40 daha fazladır.

TV enerjini tüketiyormuş gibi hissediyorsan eğer, doğru hissediyorsun çünkü TV izlemek fiziksel aktivite yapma isteğini % 57 azaltır.

Sen şimdi satın al ilerde çocukların ödeyecekler.

Ben Kapitalizmim ve nörologların sizi daha çok tüketime teşvik edebilmek için araştırmalar yapmasının sebebi benim.

Benim işim insanları, nesneleri, hatta duyguları birer tüketim malzemesine dönüştürmek.

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Ben Kapitalizmim ve çocuklarınız için bayramların tek bir anlamı var artık: Harçlık!

Dünya nüfusunun %50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1’ine sahip.

Dünya nüfusunun %1’i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50’sine sahip.

Ben Kapitalizmim ve evet, Kaddafi ailesinin süper lüks hayatının ifşa edilişi beni tedirgin etti.

Ben Kapitalizmim ve petrollerini ucuza elde edebilmek için son 40 yılımı Arapları “fanatik İslamcı” diye damgalamakla geçirdim.

Visa Application: Sizi sadece ucuz işçiyken seviyorum üçüncü dünya ülkelerinin zavallı insancıkları. Sakın gelip de medeniyetimi kirletmeyin!

“Visa Application”ın Türkçesi: “Ben senin petrolunu çalıyor olsam bile senin ne haddine benim ülkeme girmeye çalışmak?!”

“Visa Application”ın Türkçesi: Ben senin ülkene girip seni her şekilde sömürebilirim, ama sen benim ülkeme tatile bile gelemezsin ilkel şey!

Kimi arkadaşlarınla buluşmak senin için tam bir stres sebebi çünkü çok pahalı mekânlarda takılıyorlar ve bu seni maalesef aşıyor!

Bir kapitalist işçilerini yalnızca çalışmaya devam edebilsinler diye besler.

Şöhret dünyasından biri sahnede Tanrı’ya şükrettiği zaman, aslında bana şükrediyor, bana, ün ve para Tanrısına!

Hadi hepiniz kabul edin artık, televizyon sizin tek gerçek arkadaşınız.

Ben Kapitalizmim ve uykumda “daha ucuz işçi…” diye sayıklarım.

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölüme sürüklenirken sizin “nasıl daha zengin olabilirim” diye düşünmeniz bana büyük zevk veriyor!2

Anlamıyor musunuz, toplumda fakirliğe ihtiyacımız var, onlar yeterince fakir olmadan sen bu kadar zengin olabilir misin canım?

Sizi neden çalışmakla bu kadar meşgul ediyorum? Fazla düşünmeye vaktiniz olmasın, aklınıza “tuhaf” fikirler girmesin diye elbette.

Toplumu öyle bir hale soktum ki onbinlerce kişi kolaylıkla stadyumlarda toplanabilirken protesto gösterilerine pek kimse gelmiyor. Başardım!

Hepiniz kölesiniz, her gün evinize gidip ruhunuzu televizyon ekranınızla ısıtan, ancak hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilen köleler.

Televizyon karşısında uyumanın içinizdeki tüketim isteğini %20 artırdığını belirtmek istedim iyi geceler demeden önce.

Amerikalıların %85’i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte kapitalin gücü!

İnsanları “borç batağı” ile korkuttuktan sonra yaptıramayacağım şey yok! Para benim param, düzen benim düzenim.

Toplumu öyle bir hale getirdim ki kendinizi “normal” göstermek için takım tutmanız, alışverişe bayılmanız, ünlüleri takip etmeniz gerek.

Tabii ki bu toplumdan uzak durma teşebbüsünde bulunabilirsiniz ama sonunda kendinizi yine bir AVM’de bulacağınızdan şüpheniz olmasın.

Protesto etmek hakkınızı bile elinizden alıp, en sonunda canınızı dahi alabilen bir devleti kendi vergilerinizle beslemeniz müthiş.

Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf.

Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf.

Ben Kapitalizmim ve para benim param, sizin bunu anlamak için sadece biraz zamana ihtiyacınız var.

Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik, zavallı tüketim bağımlıları!

Ortalıkta çok fazla özgürlük var ve yeterince ölüm yok.

Ben istediğim kadını elde ederim, biraz altın, biraz pırlanta, biraz şan şöhret, birkaç güzel vaat, tamamdır.

Sizlere yüksek çözünürlüklü TV verdim ki beyninizi daha net yıkayabileyim canlarım.

Neden hala inat ediyorsun, bütün arkadaşların seni alışveriş merkezlerine götürmeye uğraşırken, herkes seni tüketmeye teşvik ederken?

%95’ine bankanızın sahip olduğu bir evi kendinizinmiş gibi sahiplenmek için bayağı hayal gücünüzün olması lazım herhalde!

Benden başka herhangi bir ideolojiye saldırırsanız, size hemen bir Nobel Barış Ödülü takdim ederim, söz!

Beni yok etmek mi istiyorsunuz? O zaman kredi kartın yerine kanınla ödeme yapmaya başla!

Hala farkına varmadıysanız belirteyim, eski zamanlardaki krallarla bugünün CEO’ları arasında hiçbir fark yok.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir bardak bilmem ne aromalı kahveye 10 lira verebiliyorsunuz, sizi çok seviyorum!

Çok fazla düşünen insanlar sinirimi bozuyor. Niye gidip bir bilgisayar oyunu falan oynamıyorsun?

Benimle savaşa giremezsin, çünkü benimle savaşa girmek için önce kendinle ve kendi zayıflıklarınla savaşman lazım canım!

Tabii ki sizin emekli olmanıza izin vereceğim, ama bütün yaratıcı enerjinizi ve kapasitenizi sıfırlamadan önce değil.

Ben Kapitalizmim ve kapital sizin tek ve eşsiz dostunuz olmalı!

Evet. Ben sizi hayatınızın yarısını, geri kalan yarısında ne yapacağınızı düşünmekle geçirmeye ittim.

İçinizde hala idealist olanlar var, onlara uyarım: Böyle şeyler hakkında konuşmaya devam ederseniz tamamen arkadaşsız kalacaksınız!

Çocukların artık senin zavallı öğütlerini dinlemek istemiyor, onlar sadece para istiyorlar, para para para!

Görmüyor musun canım, sen sen değilsin! Sen televizyonda gördüğün duyduğun şeyleri tekrar eden bir papağansın!

Üçüncü dünya ülkelerinde çocuklar açlıktan kıvranırken birilerinin köpeklerine doğum günü partisi hazırlamaları beni nasıl mutlu ediyor!

Sistemimde durmaksızın çalış, arada bir Starbucks’ta kahve molası verebilirsin.

Evet evet yeterince inanırsan sen de zengin olabilirsin! Çok ama çok inan! Şimdi hayal kurmayı burak ve çalışmaya devam et.

Hepiniz parayı seviyorsunuz tabii, “banka” adındaki ibadethanelerinizde bol bol tapınıyorsunuz.

Kimin çocuklarının savaşta öleceğine ben karar veririm.

Önce size ne kadar çirkin olduğunuzu öğretirim, sonra da önünüze kozmetiği, estetiği ve fitness centerları sererim. Zahmet değil, seve seve!

Ben size Pepsi ile Coca Cola arasında özgürce seçim yapma hakkını veriyorum, daha ne özgürlüğü istiyorsunuz?!

Evet, 2 milyar insan kronik açlık çekerken 600 milyon insanın obez olmasının sebebi tabii ki benim.

Benim düzenimde tüketmekten vazgeçtiğiniz an yaşamıyorsunuz demektir. Dışarı çık eğlen, biraz alışveriş yap!

Bu özgür ortamda insanlar özgürlük için sokaklara döküldüğünde çok sinirleniyorum!

Hepiniz çok çalışacaksınız! Çok çalışmak sizi çok düşünmekten alıkoyar canlarım.

Sizin ne yaptığınızı ya da ne söylediğinizi kontrol etmeme gerek yok çünkü zaten ne düşündüğünüzü kontrol ediyorum.

Bu toplumda aydınları öyle ödüllendirip zenginleştirdim ki, devrimin fikri bile artık onları tiksindiriyor.

“Rahat bir emekliliğe” kafayı takanları çok seviyorum.

Neyse, durup düşünme, ne bekliyorsun git biraz alışveriş yap!

Bir köle bile en iyi köle olmak istiyor! Evet, başardım.

Bana inanmanız lazım, paranın derin gücüne inanmanız lazım!

Sizler çabaladıkça ben gülüyorum… Ama sizi şeytanca fikirlerden koruyan da benim.

Egonuzun sığacağı kadar büyük bir ev bulamıyorsunuz değil mi canlarım?

Ortadoğu’daki ucuz petrol diktatörlerimizi elimizde tutmamız gerektiğini anlamanız lazım, lütfen!

Arap ülkelerindeki devrimci hareketler, Avrupa’daki yükselen anarşi de neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini sevmediniz mi?

Ben Kapitalizmim ve sizin 73 milyon çalışan çocuğun 10 yaşın altında olduğunu bilmenize tabii ki gerek yok.

Ben Kapitalizmim. Sen de tükettiğin şeysin.

Ben sizin düşüncelerinize öyle bir ayar yaptım ki en sonunda parayı insanlarla ilişkilerinizin önüne koydunuz.

Ben Kapitalizmim ve tüketiciyle tüketilen nesne arasında hiçbir fark yok.

Evet insanoğlunun sevgiye kesinlikle ihtiyacı vardır ben de tam bu yüzden sevgiyi sizden alıp sizi onun icin çalıştırıyorum.

Benim toplumumda; zenginlik ve üne dair çılgınca hayalleri olmayan herkes hevessiz eziğin tekidir

Ben Kapitalizmim ve tüketim alışkanlığından başka her alışkanlık kötüdür.

Bir kadının ayni elbiseyi haftada iki kez giymesi günahtır! Çünkü ekonomimiz her hafta yeni bir elbise almanizi gerektiriyor.

Ben Kapitalizmim ve herkesin bir şeyleri kaybetmekten korkmasının sebebi benim!

Ben Kapitalizmim ve erkeklerin tek kadınla yetinenememesinin sebebi kadınların bir çift ayakkabıyla yetinenememe sebebiyle ayni.

Ben Kapitalizmim ve lütfen bir karara varın. Ya parayı seversiniz ya da kendinizden nefret edersiniz!

Ben Kapitalizmim ve siz beni yok etmek mi istiyorsunuz? Kredi kartınız yerine kanınızla ödeme yapmaya başlayın.

Ben Kapitalizmim ve para benim param. Sizin bunu anlamak için sadece biraz zamana ihtiyacınız var.

Ben Kapitalizmim ve herkes aile kurmaktan vazgeçmeli ve özgürce harcayabileceği parasını hayal etmeli.

Yeni dünya düzeni: “Tüketiyorum, o halde varım.”

Merhaba ben Kapitalizm. Bu benim dünyam. Hepinizin kölem olduğunuz yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir